Evropskou Mekku milovníků techniky najdete v Německu. Láká na letadla, formule, ponorku i raketoplán
Prohlédnout si útroby concordu, porovnat ho s ruským TU 144 nebo si vyzkoušet pobyt v ponorce? Stačí se vypravit do Sinsheimu a Špýru. V těchto asi třicet kilometrů od sebe vzdálených městech totiž najdete vůbec největší soukromé automobilové a technické muzeum v Evropě. To své si tam najde doslova každý návštěvník.
Muzeum v Sinsheimu minete jen těžko. Nad jeho střechou se tyčí nádherná, štíhlá nadzvuková letadla Concorde Air France a Tupolev TU 144.
„O takové exponáty člověk musí usilovat, je mnoho sběratelů, kteří se o tato proslulá letadla ucházejí,“ říká kurátorka Corinna Handrichová. „Je zapotřebí mít dobré kontakty. Pomáhá nám, že jsme v Evropě známí a všichni vědí, že se o sbírky dobře staráme.“
Cesta obra
Nejrychlejší letadlo historie by z Moskvy do Sinsheimu doletělo za necelé dvě hodiny, po zemi mu to trvalo 3 týdny. „Už máme vyzkoušeno, jak sem tyto velké exponáty převézt,“ prozrazuje kurátorka.
„Antonov AN22 přistával přímo na místním letišti. Boeing 747 jumbo jsme dopravovali po Rýnu a pak přišel Concorde. Funguje tu už dobře sehraný tým.“
Cesta Tupoleva 144 začala v Moskvě přímo u Kremlu. Část trupu byla naložena na loď plující po říčních kanálech do Petrohradu. Pak na jiné lodi cestoval náklad přes Baltské a Severní moře.
Transport 67 metrů dlouhého a 100 tun těžkého letadla byl náročnou operací.
Největší v Evropě
A jaké jsou ještě další atrakce v Sinsheimu? „Naše sbírky jsou výjimečné. A stále se rozrůstáme,“ dozvídám se od své průvodkyně. „Poslední velký exponát je Buran. Ten nás přišel na 10 milionů včetně nové haly, která stojí v nedalekém Špýru.“
Nahlížím do nitra ruského raketoplánu. Z řídící kabiny zaznívá čilý radiový provoz v ruštině. Ve skutečnosti k tomu ale nikdy nedošlo. Buran stačil obletět dvakrát zeměkouli v plně automatickém letu bez posádky. Pak SSSR od náročného experimentu upustil.
„Mimořádné na téhle výstavě kosmických letů je, že je největší v Evropě. Čtyři tisíce exponátů – originály, které byly používány při tréninku i v kosmu. Například orbitální stanice, která přistála na měsíčním povrchu,“ upozorňuje Corina Handrichová.
A zatímco dospělí návštěvníci zkoumají detaily technických exponátů, ti mladší se baví prolézáním letadel, z českého podzvukového letadla se dá například sjet po skluzavce, nebo pouštěním nejrůznějších zvukových kulis.
Najdete tu všechno možné – veterány, sportovní prototypy včetně vozů Formule 1, letadla, motorky, užitkové vozy, lokomotivy, hudební nástroje. V Sinsheimu pak vojenskou techniku. A otevřeno tu mají 365 dní v roce.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Tureček: V Izraeli se mluví o anexi Gazy. Vystěhování Palestinců označují arabské státy za čistku
-
Napodruhé to vyšlo. Německým kancléřem se stal Friedrich Merz, získal 325 hlasů
-
Státní zástupce obžaloval dva lidi kvůli smrti studenta Univerzity obrany při vojenském výcviku
-
15:2. Souček končí jako generální ředitel České televize. ‚Respektuji, ale s důvody nesouhlasím,‘ uvedl