Eurovolby 2019: Jak volit?

23. květen 2019
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Volby (ilustrační foto)

Celý týden přináší Radiožurnál praktické informace, bez kterých se ve volební místnosti neobejdete. Poslechněte si, jak volit, aby byl váš hlas platný, jak fungují preferenční hlasy a co zařizují volební komisaři. A nezapomeňte – volební místnosti se otvírají už tento pátek 24. května 2019.

Poslouchejte každý všední den v 10.40. A pokud vás zajímá ještě víc o Evropském parlamentu, do kterého tento měsíc volí, nalaďte si Radiožurnál také ve 13.40! Dozvíte se vše o rentách europoslanců, hlasování v europarlamentu a jak vypadají tamní legislativní procesy.

Stačí rychloobčanka

V eurovolbách může volit každý občan České republiky, kterému bude nejpozději druhý den voleb 18 let. Potřebuje k tomu v zásadě jediné – buď platný občanský průkaz, nebo cestovní pas. Lidé, kteří si zažádali o voličský průkaz, si navíc k volebním urnám musí vzít i průkaz, a to i tehdy, pokud nakonec volí v místě svého bydliště.

A co dělat, pokud na poslední chvíli zjistíte, že jsou vaše doklady neplatné? Pomůže takzvaná rychloobčanka. Její pořízení je zdarma, zažádat si o ni můžete na kterémkoliv obecním úřadě s rozšířenou působností. Nezapomeňte si s sebou ale přinést dvě pasové fotografie a rodný list.

Mimochodem, při samotné volbě můžete zakroužkovat až dva kandidáty. Kroužkuje se přitom pořadové číslo, ne jméno. Ale nebojte – i pokud kroužkování spletete, hlas pro celou kandidátku stále platí.

autoři: Lenka Jansová , had
Spustit audio