EU zastaví vývoz zbraní do Egypta. Omezení zvažují i Spojené státy

21. srpen 2013

Evropská unie pozastaví licence na vývoz zbraní do Egypta. Nevojenská pomoc by měla zatím dál pokračovat, země EU ji však chtějí přehodnotit. Úvahy o omezení pomoci Egyptu zaznívají i z USA. Západu se nelíbí krvavý zásah policie proti islamistickým demonstrantům minulou středu, při němž zemřely stovky lidí. Celkem od minulého týdne při střetech zahynulo kolem 900 lidí.

Evropská unie loni Egyptu přislíbila pět miliard eur, tedy přes 120 miliard korun. Nyní hrozí, že by se pomoc mohla snížit.

„Dohodli jsme se, že znovu posoudíme otázku evropské pomoci Egyptu. Je přitom jasné, že pomoc určená nejzranitelnější skupině – občanské společnosti – musí pokračovat,“ uvedla šéfka evropské diplomacie Catherine Ashtonová po dnešní schůzce ministrů zahraničí zemí EU v Bruselu.

Evropská unie už teď zastaví vývoz zbraní. „Členské země také souhlasily, že pozastaví licence na vývoz vybavení, které by mohlo sloužit k (vnitrostátní) represi. Jsme připraveni podpořit politický dialog, který samozřejmě musí zahrnout všechny části společnosti,“ řekla Ashtonová.

Konkrétní hrozby zastavení finanční pomoci pronášejí i američtí politici. „Egyptská vojenská technika je americká, náhradní díly a servis jsou americké. Do Egypta jezdí spousta amerických turistů, a pokud by chtěl Egypt půjčku od Mezinárodního měnového fondu, potřebuje souhlas Spojených států,“ řekl americký senátor John McCain.

Pomoc USA přesahuje 1,3 miliardy dolarů, tedy asi 26 miliard korun. Většina pomoci jde do egyptské armády, která za peníze nakupuje americkou vojenskou techniku.

Pro USA je pomoc severoafrickému státu jednak cesta, jak podporovat vlastní vojenský průmysl, ale také tím zavazují Egypt, aby na Blízkém východě udržoval mír a dodržoval své závazky vyplývající z mírové smlouvy s Izraelem.

Lidé v Egyptě, kteří podporují tamní armádní režim, jsou většinou velmi protiamericky naladění a zastavení pomoci z USA se příliš neobávají. Dokonce se přímo z Egypta ozývají výzvy k odmítnutí americké pomoci jako nástroje koloniálního charakteru, který omezuje svobodu a nezávislost Egypta.

Cesta ze spojenectví s USA se nabízí. Saudské Arábie Egyptu slíbila, že pokud Egypt odmítne americkou pomoc, Saudská Arábie ji bude plně kompenzovat. Za peníze by pak egyptská armáda mohla nakupovat třeba ruské zbraně.

Dodávky už zastavila Česká zbrojovka

Pistole do Egypta už přestala dodávat Česká zbrojovka z Uherského Brodu. Zástupce firmy to řekl v reakci na Amensty International, podle níž k potlačení demonstrací v Egyptě tamní ozbrojené složky používají zbraně, které mohly pocházet z Česka.

Prezident Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu Jiří Hynek k tomu podotýká, že Česká republika hraje, co se dodávek zbraní do Egypta týká, zanedbatelnou roli.

Nepokoje v egyptské Káhiře za sebou zanechaly doslova spálenou zem

„Vyjdu-li ze statistiky Evropské unie, tak náš export do Egypta nedosahuje ani jednoho a půl procenta exportu celé Evropské unie. A to nemluvím o Spojených státech a dalších zemích, které jsou mnohem silnější,“ řekl Hynek.

Analytik Amnesty International Michal Mochťak to přiznává – Češi se podle něj nemohou srovnávat s Němci, Brity, USA či Ruskem – nechce však význam českých exportů zlehčovat.

„Co se týká počtu těchto zbraní, nejedná se o irelevantní čísla a já bych chtěl zdůraznit, že Amnesty International a jednotliví analytici po celém světě upozorňovali na to, že situace v Egyptě je kritická a může tam docházet k porušování lidských práv a ty zbraně by se tam vyvážet neměly,“ podotkl Mochťák.

Podle Hynka je však v Česku je jedna z nejpřísnějších kontrol v rámci Evropské unie, co se týká vývozu do takzvaně nestabilních zemí, dokládá to prý legislativa i statistiky vývozu. Kritizování českých výrobců je podle něj spíše snahou o senzaci.

„Je potřeba zjistit opravdu reálnou situaci v dané zemi, reálné ohrožení danou technikou. A mnohdy se mi stává, že se zaměňuje termín vojenský materiál a zbraně. Takže někde máme závazky, například v letadle – že musíme dodávat náhradní díly – a potom je to prezentováno, že vyvážíme zbraně,“ brání české zbrojaře Hynek.

Podle Mochťaka však i vojenský materiál může přispět k porušování lidských práv a proto je i u něj kritika vývozu oprávněná.

autoři: mac , Vojtěch Kouřímský
Spustit audio