Egyptské bezpečnostní síly zadržely vůdce Muslimského bratrstva Badího

20. srpen 2013
Zprávy

Egyptské bezpečnostní síly zadržely vůdce Muslimského bratrstva Muhammada Badího. 70letý politik hledaný v souvislosti se současnými násilnostmi se podle státní tiskové agentury skrýval v obytném domě na předměstí Káhiry.

Muslimské bratrstvo protestuje proti červencovému svržení egyptského prezidenta Muhammada Mursího, které označuje za armádní puč. Minulý týden zahynul při krvavých střetech mezi islamistickými aktivisty a bezpečnostními jednotkami Badího jediný syn Ammar.

Muhammad Badí byl na útěku od června, kdy podle zatykače podněcoval k násilí proti demonstrantům před sídlem svého hnutí. Má tak být zodpovědný za smrt nejméně osmi lidí. Proces by měl začít 25. srpna.

Podle komentátorů jde o snahu egyptské armády oslabit Muslimské bratrstvo před klíčovými jednáními o budoucím uspořádání země.

K zadržení došlo v káhirské čtvrti Nasr, poblíž mešity Raba al-Adavída, u které se dlouhodobě konaly islamistické protesty.

„Zadržení bylo poklidné, v bytě, které zřejmě využívá Muslimské bratrstvo. Policie o něm musela vědět, nijak se zatčení nevyhýbal,“ popisuje blízkovýchodní zpravodaj Českého rozhlasu Štěpán Macháček.

Zprávy o jeho zatčení přicházely už v minulých týdnech, vždy se ale ukázaly jako liché, protože se několikrát ukázal na pódiu před demonstranty. Dnes je zadržení potvrzené.

„Dokonce záběry z jedné soukromé televize, která je nakloněna současnému režimu, ukazují přímo proces zatýkání. Záběry jsou poměrně ponižující, kamera přímo zabírá obličej Muhammada Badího zaměřovačem. Média, která jsou nakloněna současnému režimu, si zátah proti Muslimskému bratrstvu dost vychutnávají,“ potvrzuje Macháček.

Čtěte také

Badího zatčení bude mít podle něj vliv na další fungování Muslimského bratrstva. To už se projevilo na dřívějším zatčení ostatních členů vedení. Bratrstvo teď může mít větší problémy koordinovat svoji činnost, včetně demonstrací.

„Na ty možná přijde méně lidí a menší skupiny demonstrantů se uchýlí k většímu násilí, protože už nebudou koordinované vedením Muslimského bratrstva,“ dodal Macháček.

Badí vedl Muslimské bratrstvo od roku 2010. V hnutí se ale angažuje už od 60. let minulého století a za předchozího režimu byl kvůli svým aktivitám několikrát ve vězení. Dlouhodobě je znám především svými protiizraelskými výroky a voláním po džihádu proti židovskému státu.

V Egyptě platí necelý týden po velkém masakru demonstrantů zákaz nočního vycházení. V rámci jeho vymáhání policie dnes v noci omylem zastřelila novináře státního deníku Al Ahram.

autoři: mac , jpr , obo , Michaela Vydrová , bre
Spustit audio