Dokumentarista Lukáš Houdek: Rasismus v Česku je skrytý, ale odhalují ho všední životní situace - kopie
„Čeští Romové nejsou schopní ozvat se tak hlasitě jako černoši v Americe. Nejsou tak sebevědomí a emancipovaní a není mezi nimi dost lidí, kteří by se veřejně postavili a artikulovali nějakou nespravedlnost,“ říká Lukáš Houdek. Je přesvědčený, že ačkoliv v české porevoluční historii nedošlo k tak vyhroceným případům rasistického policejního násilí jako v USA, problémy s institucionálním rasismem tu existují.
Průzkum mezi mladými lidmi ukazuje, že tu stále jsou, jen se o nich málo veřejně mluví. „Není to jen věc neonacistů, ve spojitosti s frustrací to může být i záležitost většinové společnosti. Na demonstrace ve Varnsdorfu chodily i matky s kočárky a spolu s neonacisty křičely ‚Cikáni do plynu!‘,“ vzpomíná na vyhrocenou atmosféru v roce 2011 Lukáš Houdek. Proč se obává toho, že se podobné situace mohou brzy opakovat? V jakých všedních životních situacích se více než polovina mladé české majority chová rasisticky? Poslechněte si v Rozhovoru Veroniky Ruppert s Lukášem Houdkem.
Po celém světě se v těchto dnech demonstruje proti policejnímu násilí a rasismu v USA. Co si z aktuálního dění můžeme vzít v českém kontextu? Jak rasismus a nenávist mění životy lidí u nás? Jaké jsou vztahy mezi minoritami a policií u nás? Poslechněte si v rozhovoru s Lukášem Houdkem, dokumentaristou, fotografem a romistou.
Lukáš Houdek (1984) pochází z dělnické rodiny z pohraničního Stříbra. Je absolventem romistiky na FF UK v Praze, pracuje jako fotograf a dokumentarista. Je koordinátorem projektu HateFree Culture, několik let šéfredaktoroval časopis Romano voďori a vedl nakladatelství romské literatury KHER.
Související
-
Mohou se opakovat protiromské pochody? Nenávist teď podle politologa nemá panický potenciál
V roce 2011 se ve Varnsdorfu či Rumburku konaly protiromské demonstrace podnícené frustrací etnické majority z vlastních sociálních podmínek.
-
Black Lives Matter znamená, že záleží i na životech Romů
O rasismu v USA teď mluví celý svět, Afroameričané se v ulicích dovolávají svých práv. V Česku ale rasismem trpíme také.
-
Proč hoří půl Ameriky? Bez podpory bílé společnosti není šance na změnu, říkají odborníci
Afroameričan George Floyd byl zabit policistou minulý týden. V reakci na to začali protestovat nejen lidé v Minneapolis, ale po celých Spojených státech.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.