Do boje proti ebole v západní Africe se zapojí 3 tisíce amerických vojáků
Spojené státy posílají do západní Afriky postižené ebolou tři tisíce vojáků. Američané tam mimo jiné pomůžou se školením zdravotníků. Snaží se tak zastavit epidemii eboly v regionu. Letos na ní zemřelo už přes 2400 lidí a dvakrát tolik se jí nakazilo.
„Vytvoříme letecký koridor pro rychlejší přepravu zdravotnických pracovníků a materiálu do západní Afriky. V Senegalu vybudujeme středisko, které na místě urychlí rozesílání pomoci a personálu. Také se chystáme vytvořit centrum pro výcvik tisíců zdravotnických pracovníků,“ řekl americký prezident Barack Obama.
Obama varoval, že se ebola v Africe vymyká kontrole: „Ebola představuje v západní Africe epidemii dosud nevídaného rozměru. Vymyká se z kontroly, zhoršuje se, šíří se exponenciální rychlostí."
Letos kvůli viru zemřelo už přes 2400 lidí. Možnost, že epidemie vypukne v USA je ale podle hlavy státu velmi malá.
„Přijali jsme všechna potřebná opatření. Spolupracujeme se západoafrickými zeměmi na letištních kontrolách, takže nikdo infikovaný by se neměl do Spojených států dostat. I v tak nepravděpodobné situaci, že do země přiletí někdo nakažený ebolou, jsme připravení jednat,“ zdůraznil.
Americký prezident vyzval k pomoci i další bohaté státy a varoval, že zhoršující se epidemie by mohla mít politické, ekonomické i bezpečnostní důsledky pro celý svět. OSN mezitím označila současný výskyt nemoci za bezprecedentní. Potřebné finance pro boj s nemocí odhadla na miliardu dolarů.