Do boje proti ebole v západní Africe se zapojí 3 tisíce amerických vojáků

17. září 2014

Spojené státy posílají do západní Afriky postižené ebolou tři tisíce vojáků. Američané tam mimo jiné pomůžou se školením zdravotníků. Snaží se tak zastavit epidemii eboly v regionu. Letos na ní zemřelo už přes 2400 lidí a dvakrát tolik se jí nakazilo.

„Vytvoříme letecký koridor pro rychlejší přepravu zdravotnických pracovníků a materiálu do západní Afriky. V Senegalu vybudujeme středisko, které na místě urychlí rozesílání pomoci a personálu. Také se chystáme vytvořit centrum pro výcvik tisíců zdravotnických pracovníků,“ řekl americký prezident Barack Obama.

Obama varoval, že se ebola v Africe vymyká kontrole: „Ebola představuje v západní Africe epidemii dosud nevídaného rozměru. Vymyká se z kontroly, zhoršuje se, šíří se exponenciální rychlostí."

Letos kvůli viru zemřelo už přes 2400 lidí. Možnost, že epidemie vypukne v USA je ale podle hlavy státu velmi malá.

„Přijali jsme všechna potřebná opatření. Spolupracujeme se západoafrickými zeměmi na letištních kontrolách, takže nikdo infikovaný by se neměl do Spojených států dostat. I v tak nepravděpodobné situaci, že do země přiletí někdo nakažený ebolou, jsme připravení jednat,“ zdůraznil.

Americký prezident vyzval k pomoci i další bohaté státy a varoval, že zhoršující se epidemie by mohla mít politické, ekonomické i bezpečnostní důsledky pro celý svět. OSN mezitím označila současný výskyt nemoci za bezprecedentní. Potřebné finance pro boj s nemocí odhadla na miliardu dolarů.

Ebola
autoři: lek , Olga Kořánková , vman
Spustit audio