Daniel Kroupa: Hamás a radikální levice

30. říjen 2023

Kdykoli dojde v Izraeli k teroristickému útoku, slýcháme od levicových politiků stejná či podobná vyjádření, v nichž je čin odsouzený, ale s doplňkem, že příčinou je útlak palestinského obyvatelstva. Do role viníka je tak přeobsazen Izrael a celá událost převedena na jeho neochotu domluvit se s Palestinci na mírovém uspořádání území, které ovládá.

Zamlčuje se při tom skutečnost, že jakoukoli mírovou dohodu znemožňuje většinový postoj arabského obyvatelstva, které odmítá uznat právo Izraele na existenci.

Čtěte také

Dokládá to i neúspěch mírového procesu, který měl následovat po tzv. dohodách z Osla, v nichž dříve Organizace pro osvobození Palestiny, zahrnující řadu teroristických uskupení, toto právo na existenci akceptovala.

Její nejsilnější frakcí byl Fatah, který dodnes vládne v palestinské samosprávě na Západním břehu a i zde ztratil většinovou podporu jako před tím v pásmu Gazy, ve prospěch teroristického hnutí Hamás. To požaduje ovládnutí celé Palestiny od „řeky k moři“ a stát Izrael neuznává.

Společný nepřítel

Hamás je palestinskou odnoží Muslimského bratrstva, které v Egyptě ve svobodných volbách po Arabském jaru zvítězilo a následně bylo svrženo ve vojenském puči.

Čtěte také

Islamistická ideologie Hamásu požaduje sjednocení všech muslimů pod jedinou vládou, která zaručí, že všichni budou žít podle pravidel stanovených Koránem a sunnou. Židé a nevěřící, pokud se s nimi vůbec počítá, se budou muset těmto pravidlům podrobit. Za své cíle bojují islamisté všemi prostředky včetně teroru. Součástí jejich ideologie je ovšem rovněž boj proti kolonialismu, odstranění korupce, chudoby a sociální spravedlnost.

Zdá se, že právě to lahodí levicovému uchu a pro radikální či progresivní levici je to důvodem vnímat islamismus jako spojence v boji proti kapitalismu, jak nazývá demokracii. K teroristickým metodám boje se tito radikálové na Západě sice otevřeně nehlásí, ale v podpoře teroristické organizace jim to nebrání. Na demonstracích v Západních městech dali svými plakáty a transparenty nesoucími hesla „od řeky k moři“ jasně najevo, že jejich boj proti existenci Izraele podporují.

Daniel Kroupa

Pozoruhodnou skutečností při tom je, že progresivní levici, která deklaruje svůj odpor k rasismu a své úsilí o rovnoprávnost žen, v podpoře hnutí Hamás nepřekáží ani jeho vraždění lidí jenom proto, že jsou Židy ani ponižování lidí jenom proto, že jsou ženami. Důležitější je pro ně zřejmě společný nepřítel: kapitalismus.

Nerad bych, aby si tento komentář někdo vykládal tak, že straním Izraeli a přehlížím těžkou situaci Palestinců, kteří přece také mají lidská práva a mají i právo na politické sebeurčení. Jenom konstatuji, že překážkou naplnění těchto práv jsou především palestinské teroristické organizace a nemoudří palestinští politici.

Autor je filozof a pedagog

autor: Daniel Kroupa
Spustit audio

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.