„Chcete na misi? Sháníme logistiky, finančáky, architekty, automechaniky, kohokoli,“ láká šéf českých Lékařů bez hranic Pavel Gruber

15. květen 2018

Válka v Bosně byla jeho první misí a touha pomáhat už v něm zůstala. To, že sám není lékař, mu v práci vůbec nevadí. Naopak. „V manažerských pozicích se snažíme lékaře nemít,“ říká Pavel Gruber, šéf české pobočky pro humanitární organizace Lékaři bez hranic.

V současnosti objíždí republiku výstava Lékaři bez hranic zblízka. Snaží se přilákat drobné dárce i dobrovolníky. „Zájem je, lidé chodí a ptají se. Nemají okoralá srdce, jak se může zdát.“ Právě na drobných dárcích stojí financování organizace. „Chceme si tím zachovat neutralitu a nezávislost.“

Těch, co přispívají, přibývá. I zájemců o výjezd na mise. A nemusí to být zrovna lékaři. „Sháníme logistiky, finančáky, architekty a třeba i automechaniky. Ta šíře profesí je obrovská,“ láká Pavel Gruber. „Nábor probíhá kontinuálně.“

Zbavte se ale předem romantických představ o humanitární práci. „Výběrové řízení je velmi přísné. Když se ten člověk nedá, bývá to ten pravý.“ Přesto občas někdo odjede z mise předčasně. „Stává se to,“ krčí rameny Pavel Gruber.

Kam se Lékaři bez hranic v současnosti nejčastěji vydávají? Jaké problémy řeší v různých koutech světa? Poslechněte si ze záznamu.

Lékaři bez hranic pomáhají nemocným cholerou
autoři: vlk , eh
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.