Česko mezi řádky

Na ostravské Hrabůvce to kdysi vypadalo jako na Marsu. Žili tady brenparťáci a pili denaturovaný líh

9. červenec 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Tady žila Brenpartyja - halda Hrabůvka

Do literatury se dostali i takzvaní brenparťáci, tuláci z okraje společnosti, kteří za první republiky žili na ostravské haldě Hrabůvka. Psal o nich třeba Věnceslav Juřina a stali se i námětem oceňované divadelní hry Komorní scény Aréna.

Halda Hrabůvka, to je moře zeleně a bodláčí, spíše divočina. „V době, kdy tady bylo zázemí Brenpartyje, tak to nevypadalo takto krásně divoce jako nějaká džungle, ale spíše jako na Marsu,“ popisuje ředitelka ostravského archivu Hana Šústková.

Tuláci si do kopců hloubili brlohy nebo zůstávali na povrchu. „Bylo tady sálavé teplo. Když vyloženě nepršelo, tak se nepotřebovali skrývat do nitra země. Byli to opravdu tuláci, takoví darebáci,“ říká s tím, že po stezce polehávali a pili takzvaný bren – dřevný líh, který míchali v různých poměrech s vodou.   

Vodíkové město

Na jezero je hezký pohled, ale to není jeho hlavní funkce. „Sedmihektarové jezero se načerpalo z Ostravice, v zásadě má ochlazovat těleso haldy,“ vysvětluje ostravský průmyslník Jan Světlík.

Čtěte také

Důvod, proč se tady tuláci v dávné minulosti schovávali a našli tady velmi specifický domov, bylo teplo. Nyní tomu ale už tak není.

„Pár tuláků tady na tom horizontu srázu ještě je, občas se tam někdo objeví,“ dodává Světlík. Experti ale teď už vymýšlejí, jak na ohromné ploše postaví vodíkové město.

autoři: Andrea Čánová , als
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová