Česko mezi řádky

Mekka paraglidu v Českém středohoří. Na obdivování sopečné krajiny nemá začátečník s padákem čas

Rozběhnout se z kopce a pak už jen plachtit vzduchem díky stoupavým vzdušným proudům. Ten pocit si vyzkoušel i hlavní hrdina knihy Pravidla směšného chování Emila Hakla. Oceňovaný spisovatel si pro tuto pasáž vybral paraglidisty oblíbený kopec Raná na Lounsku.

„Naše základní kurzy jsou o vyzkoušení si jaké to je vlastní silou se odpoutat, letět a přistát pod naším vedením,“ předestírá instruktor Miroslav Volný.

České středohoří

Ročně se na Rané na Lounsku cvičí stovka paragliderů. „Raná, to je Mekka paraglidu. První vzlety tady byly udělány v roce 1932, to byli němečtí plachtaři a od té doby se tady lítá. Je tu slavné letiště a má to neuvěřitelnou historii,“ popisuje.

Čtěte také

Dějiny zapsané do krajiny Českého středohoří působí také na Petera Garbiera, který se do Rané před lety přestěhoval. „Když se tady podíváte okolo, tak vesměs jsou to pozůstatky sopečné činnosti. Tamhle byl stratovulkán, který byl třikrát tak větší – bouchlo to před 19 miliony let a popel odneslo do Kadaně,“ vykládá zakladatel školy létání.

To Janu Haluškovi sice okolní krajina s tyčícími se kopci přijde dramatická, při letu se mu však hlavou honí jiné starosti. „Většinou má ten začínající pilot hoňku, aby přemýšlel nad všema věcma, jestli je dělá správně. Ze začátku si to ani tolik neužívá,“ podotýká účastník kurzu.

Raná na Lounsku

Na vnímání okolní krajiny tak není tolik čas. „V tomhle výcviku určitě ne. Jste na padáku, je to úplně nové prostředí, visíte na šňůrách a máte práci. Člověk má co dělat, aby přistál,“ vysvětluje jeho kolega Jiří Kotrba.

autoři: Jana Vitásková , jkh
Spustit audio