Česko mezi řádky

Autorka románu Teorie podivnosti už o bizarní zprávy nemá nouzi. Nadšení čtenáři jí je posílají sami

Hlavní hrdinku oceňované prózy Pavly Horákové Teorie podivnosti doslova pronásledují zprávy ze Šumperska. Stručné agenturní zprávy v knížce popisují zvláštní, podivné, někdy až bizarní události, které se na Šumpersku skutečně staly.

Hledáme, hledáme a vidíme, že oba výtisky jsou půjčené,“ shrnuje pátrání v regálech ředitelka Městské knihovny v Šumperku Kamila Šeligová. „O knížku Teorie podivnosti je mezi čtenáři velký zájem, je permanentně vypůjčená,“ konstatuje energická žena.

Spisovatelka Pavla Horáková tady měla dokonce besedu se čtenáři. Šumpersko se v jejím románu objevuje přes strohé agenturní zprávy, které popisují nezvyklé, podivné a někdy až bizarní události, které se skutečně staly.

Čtenáři se pro to úplně nadchli. Nadále paní spisovatelce posílají přes Facebook odkazy na další a další podivné zprávy. Takže to žije dál,“ usmívá se ředitelka knihovny. „Paní Horáková opravdu rešeršuje, sbírá články. A teď už sama tolik rešeršovat nemusí. Našla se spousta nadšenců, kteří jí vše posílají,“ říká Kamila Šeligová.

Knížka Pavly Horákové se na regálu v šumperské knihovně nikdy dlouho neohřeje

Konstantní, ne podivné krávy

Klíčovým místem pro děj románu Teorie podivnosti je Ústav mezioborových studií člověka. Jde o fiktivní instituci. Ale hned kousek od Šumperka, v Rapotíně, se nachází jedna instituce skutečná – Výzkumný ústav pro chov skotu. 

Pomocí speciálních obojků vědci z výzkumného ústavu zjišťují, co krávy celý den dělají

Všechno tady snímají kamery,“ ukazuje jeho jednatel Ondřej Kopp ke stropu kravína, který podpírají masivní dřevěné oblouky. Uprostřed bučícího stáda vysvětluje, že potřebují statisticky vyhodnotit jednání krav, a právě k tomu kamerové záznamy slouží.

Vidíte obojky, co mají na krku? Ty všechny pohyby přenášejí přes támhlety krabičky do počítačů,“ vysvětluje nadšeně. „Třeba tak zjistíme, kolik času jak stráví – třeba jestli bije druhou krávu, protože ano, krávy se někdy bijí.“ Na otázku, jestli se krávy někdy chovají podivně, reaguje věcně. „Ne, nechovají se podivně. Chovají se tak nějak konstantně,“ uzavírá prohlídku nově postavených kravínů. 

Kam vyrazit na Šumpersku?

Ústav v Rapotíně mohou zájemci po domluvě i navštívit a třeba se na speciálním modelu naučit dojit krávu. A na návštěvu zve výletníky i Městská knihovna v Šumperku. Aktuálně tam mají výstavu fotek z Jesenicka.

autoři: Andrea Brtníková , als
Spustit audio