Česko mezi řádky

„Hory nezůstávají nic dlužné.“ Oceňovaného Jana Horníčka inspirovaly k novele Čarostřelec Jizerské hory

Šustivý vítr, sněhem zapadané vrcholky hor, pytláci na historických lyžích a čarostřelci s přesnou muškou a odhodláním se bít za ty slabší. Takové jsou Jizerské hory, jak je ve své detektivní novele Čarostřelec popsal Jan Horníček.

Jan Horníček v ní bere čtenáře o více než 200 let zpátky. Jeho knižní Jizerské hory jsou nápadně podobné těm dnešním. Příběh Čarostřelce začíná, když se v dostavníku potká otec Vilém, bývalý jezuita, a podivínský doktor z Vídně. Přijíždějí do Hejnic, kde došlo k případu svatokrádeže,“ popisuje samotný autor. „Že děj zasadím právě sem, bylo jasné ještě před samotným příběhem. Rád sem chodím.“

Příběh i prostředí

Právě Jizerské hory se tak zapříčinily o to, že se z učitele matematiky stal oceňovaný spisovatel. Jan Horníček je vítězem 25. ročníku literárních cen Knižního klubu. Čtenáře si získal prostředím, detektivní zápletkou i popisem drsného prostředí.

Tady je člověk smrti blíž než tam dole. Hory nezůstávají nic dlužné. Hory se mstí.
ukázka z Čarostřelce

Stěžejním místem románu se stal františkánský klášter v Hejnicích. Původně malý gotický kostelík se v průběhu staletí proměnil v barokní kostel se dvěma impozantními věžemi. Chrám je navíc opředený legendami o andělech, kteří prý umějí uzdravovat.

Bazilika v Hejnicích na Liberecku

V románu Čarostřelec se ale objevují i další místa. „Krásná jsou třeba rašelinná jezírka,“ usmívá se Jan Horníček. V hlavě už prý má další literární příběh. O čem ale bude, je zatím tajemství. 

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.