Česko mezi řádky
„Hory nezůstávají nic dlužné.“ Oceňovaného Jana Horníčka inspirovaly k novele Čarostřelec Jizerské hory
Šustivý vítr, sněhem zapadané vrcholky hor, pytláci na historických lyžích a čarostřelci s přesnou muškou a odhodláním se bít za ty slabší. Takové jsou Jizerské hory, jak je ve své detektivní novele Čarostřelec popsal Jan Horníček.
Jan Horníček v ní bere čtenáře o více než 200 let zpátky. Jeho knižní Jizerské hory jsou nápadně podobné těm dnešním. „Příběh Čarostřelce začíná, když se v dostavníku potká otec Vilém, bývalý jezuita, a podivínský doktor z Vídně. Přijíždějí do Hejnic, kde došlo k případu svatokrádeže,“ popisuje samotný autor. „Že děj zasadím právě sem, bylo jasné ještě před samotným příběhem. Rád sem chodím.“
Příběh i prostředí
Právě Jizerské hory se tak zapříčinily o to, že se z učitele matematiky stal oceňovaný spisovatel. Jan Horníček je vítězem 25. ročníku literárních cen Knižního klubu. Čtenáře si získal prostředím, detektivní zápletkou i popisem drsného prostředí.
Tady je člověk smrti blíž než tam dole. Hory nezůstávají nic dlužné. Hory se mstí.
ukázka z Čarostřelce
Stěžejním místem románu se stal františkánský klášter v Hejnicích. Původně malý gotický kostelík se v průběhu staletí proměnil v barokní kostel se dvěma impozantními věžemi. Chrám je navíc opředený legendami o andělech, kteří prý umějí uzdravovat.
V románu Čarostřelec se ale objevují i další místa. „Krásná jsou třeba rašelinná jezírka,“ usmívá se Jan Horníček. V hlavě už prý má další literární příběh. O čem ale bude, je zatím tajemství.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.