Česká učiliště. Jaká je nabídka oborů a které profese mizí?
Jedno z mála hodinářských učilišť v Evropě je v Jihlavě. Učni kombinují obor třeba se zlatnictvím
Obliba digitálních hodinek v devadesátých letech výrazně utlumila zájem o hodinářský obor. V celé republice ho dnes učí jen jihlavská Střední škola průmyslová, technická a automobilní.
Je příhodně v centru republiky, protože učni se tam hlásí ze všech koutů země. I tady se potýkali s odlivem pozornosti. V posledních letech ale hlásí zvýšený zájem - jak o denní, tak dálkové studium.
„Já jsem šel na hodináře, protože jsem se snažil dostat do nějakého technického oboru, ale nechtěl jsem jít na automechanika,“ vysvětluje student Petr Levaje.
Kvalifikaci si ve škole rozšiřuje i už vyučená zlatnice Veronika Pivoňová. „Po škole nastoupím do práce a zároveň budu dělat zlatničinu na vlastní živnost,“ plánuje studentka od Bruntálu.
Mezi absolventy školy jsou i lékaři nebo lidé s titulem inženýra. Především na dálkové studium čekají i několik let.
Nejnovější zprávy
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.