Češi v Británii. Jak se jim v ostrovní zemi žije tři roky po Brexitu?
Velká Británie v poslední době nevzkvétá. Shodují se na tom odborníci na ekonomiku a podle průzkumů také britská veřejnost. Přesto v ostrovní zemi i po Brexitu zůstává hodně lidí s českým pasem. Drtivá většina jich dorazila v posledních dvou nebo třech desetiletích za prací nebo partnerem. České velvyslanectví sice nemá přesnou statistiku, ale podle mluvčího Michala Žižlavského jistou celkem spolehlivou představu má na základě informací britských úřadů.
„Podle Britského statistického úřadu tady žilo v letech 2020 až 2021 zhruba 33 tisíc starousedlíků. To jsou Češi, kteří přišli do Velké Británie ve velkých migračních vlnách spojených s lety 1948 a 1968, a jejich děti, které mají dneska český pas,“ nastiňuje Žižlavský.
Čtěte také
„Pak je tady údaj takzvaného ‚EU Settlement Scheme‘, což je schéma registrace evropských občanů spojené s Brexitem. Podle něj bylo na území Spojeného království k dnešnímu dni asi 87 tisíc Čechů, kteří sem přicházeli od 90. let do dneška. Tím se dostáváme k číslu asi 120 tisíc Čechů v Británii,” dodává.
To by bylo takové už docela hodně velké české město. Jeho pomyslnými obyvatelkami jsou filmová producentka Lucie Wenigerová a historička Anna Hájková a právě ony jsou hlavními respondentkami. Vít Pohanka se jich ptá, co je v Londýně a potažmo v Británii drží a jak se jim v téhle v poslední době spíš churavějící zemi žije.
Poslechněte si v plné audioverzi pořadu Zaostřeno.
Související
-
Jan Fingerland: Kam až vystoupá hvězda Kemi Badenochové
Mnozí Britové se shodují, že premiér Rishi Sunak vrátil funkci stabilitu a důstojnost, ale současně už se rozběhla debata, kdo ho nahradí. Jedno jméno se objevuje častěji.
-
Straková: Češi žijící v zahraničí mají mít možnost volit korespondenčně. I oni nesou důsledky
Na české politické scéně nemáme na korespondenční volbu zatím jednotný názor. Někdo je pro, jiný váhá a zejména politici hnutí ANO a SPD jsou proti.
-
Migranti se v Británii rozprostřou, Syřanů je tu zhruba tolik co Čechů, popisuje český manažer
Český manažer působící v Londýně Matouš Michněvič vysvětluje, že tamní společnost je postavená na migraci a migranty potřebuje pro svůj ekonomický růst – stejně jako Česko.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.