Centrem Bejrútu otřásla mohutná exploze. Mezi oběťmi je i bývalý ministr

27. prosinec 2013

Mohutná exploze otřásla komerčním centrem libanonského Bejrútu. Několik lidí při ní přišlo o život, včetně bývalého ministra financí Muhammada Šataha. Právě na něj zřejmě útok, který navíc zranil desítky lidí, mířil.

K útoku došlo v komerční zóně v centru města. Na místo se sjeli záchranáři z celého Bejrútu. Ze zničeného automobilu, ve kterém byla zřejmě umístěná nálož, stoupal černý dým.

K explozi došlo krátce po půl desáté místního času. „Byl jsem asi kilometr od toho místa a cítil jsem to i tam. Exploze byla mohutná,“ přibližuje blízkovýchodní zpravodaj ČRo Štěpán Macháček.

Oheň likvidovalo několik hasičských aut. Vojenská policie místo exploze ohradila a nikoho tam nepouští. Kancelářské budovy v místě mají vysklená okna až do desátého patra.

Všechny oběti i zraněné už záchranáři odvezli. Na místě už probíhá velice důkladné vojenské vyšetřování celé události. Podle posledních informací je pět obětí včetně bývalého ministra, zraněných je zhruba 70.

Muhammad Šatah byl poradcem několika premiérů, kteří v Libanonu vládli v posledních letech, včetně Saada Haririho. Šatah měl také blízko k zavražděnému bývalému premiérovi Rafíku al Haririmu. Byl tedy na straně politického proudu, který stojí na druhé straně než například hnutí Hizballáh.

Provedení atentátu připomíná ten z roku 2005, který byl namířen na premiéra Rafíka al Haririho. „Tím, že k sobě oba muži měli velice blízko, je možné, že i za dnešním atentátem stojí stejná skupina nebo politická klika,“ dodává Macháček. Útok je jedním z nejkrvavějších v Libanonu v posledních letech.

Exploze v Bejrútu. Nálož v automobilu explodovala v luxusní obchodní a bankovní čtvrti
autor: mac
Spustit audio