Bývalý technik CIA Snowden opustil moskevské letiště. Dostal prý v Rusku dočasný azyl

Edward Snowden, obviněný Spojenými státy ze špionáže, opustil moskevské letiště Šeremetěvo. Informovala o tom ruská agentura Interfax. Bývalý technik americké CIA už údajně obdržel dokumenty, kterého ho opravňují k opuštění tranzitního prostoru a ke vstupu na ruskou půdu.

Ruský advokát bývalého technika CIA Anatolij Kučerena dnes oznámil, že Snowden po převzetí dokladů opustil letiště a zamířil na utajené místo.

„Přijel jsem proto, aby mu úřady doručily potvrzení o dočasném azylu na území Ruské federace. Jen jsem ho vyprovodil a on odjel na bezpečné místo. Otázka bezpečnosti je pro něj velice důležitá,“ vysvětlil právník.

Snowden prý odcestoval dnes kolem poledne středoevropského času. Navzdory přítomnosti mnoha novinářů si Snowdenova odchodu nikdo nevšiml.

„Já jsem teď procházel kolem VIP salonku pro oficiální delegace a kolem je ostnatý drát, kolem jsou ploty, takže tam se nikdo nemůže dostat. A pravděpodobně toto byla ta cesta, kudy se Snowden nikým nepozorován dostal do Moskvy,“ informoval moskevský zpravodaj Českého rozhlasu Martin Dorazín.

Jako azylant by se měl Snowden správně pohybovat někde v azylovém zařízení, které se nachází v Moskevské oblasti. Právě tamní úřady mu totiž zřejmě dočasné povolení ke vstupu do Ruska vydaly.

Podle ruských médií za Edwardem Snowdenem pravděpodobně brzy přiletí jeho otec v doprovodu amerického právníka. Lonnie Snowden už poděkoval ruskému lidu a prezidentu Vladimiru Putinovi za to, že jeho syn dočasný azyl v Rusku získal.

Na letišti od 23. června

Snowdenův případ poutá pozornost už zhruba dva měsíce. Američan vyzradil médiím tajné informace o tom, že Americká národní agentura pro bezpečnost (NSA) a FBI sbírají data o telefonické a internetové komunikaci soukromých osob. Na začátku června je otiskly listy The Guardian a The Washington Post.

Tou dobou už byl Snowden v Hongkongu, odkud se po několika týdnech přesunul do Ruska. Na moskevském letišti pobýval od 23. června letošního roku. O azyl požádal přes dvacítku zemí, včetně Ruska.

Po případném návratu do Spojených států by Snowdena čekal soud. Americká vláda navíc podle všeho vnímá celý případ jako ohrožení národní bezpečnosti.

Americký ministr spravedlnosti Eric Holder Moskvu ujistil, že Snowdenovi ve vlasti nehrozí trest smrti, Rusko však uprchlíka Američanům nechce vydat. Dá se očekávat, že na současný vývoj v kauze Washington ostře zareaguje.

Spustit audio
autoři: mdo , ČRo , hbe , kre , krw , Vojtěch Kouřímský , mach