Bývalého egyptského prezidenta Mubáraka zřejmě brzy propustí na svobodu

19. srpen 2013

Muž, proti kterému začala před dvěma a půl lety v Egyptě revoluce, se možná brzy ocitne na svobodě. Husní Mubárak čeká na verdikt obnoveného soudního řízení ve vězení. Podle šéfa jeho obhájců ale není pro další věznění důvod. Pokud půjdou všechny administrativní procedury hladce, může být 85letý Husní Mubárak už koncem tohoto týdne doma.

2. června minulého roku vynesl soudce rozsudek doživotí pro tehdy 84letého Husního Mubáraka. Soud ho potrestal za to, že nezabránil střelbě policie do demonstrantů. Při protestech proti Mubárakovu režimu zemřelo asi 800 lidí.

Důkazní materiál byl však slabý. Letos v lednu ale odvolací soud vyhověl žádosti obhajoby a zahájil obnovené soudní řízení. Během něj ale nemusí obžalovaný zůstávat ve vězení a po zproštění viny v korupčních případech může odejít domů.

Ve věznici Tora, kde je Mubárak držený, mu nově dělají společnost nedávno zatčené špičky Muslimského bratrstva.

Soudní proces bude dál pokračovat, další stání má být už tuto neděli.

Zatím nic neukazuje na to, že by plánované propuštění bývalého prezidenta nějak souviselo se současným děním v Egyptě. Lidmi však může být vnímán negativně, protože může působit jako symbol návratu ke starým pořádkům, proti nimž bojovali.

autoři: mac , kko
Spustit audio