Bude v EU povinné zateplit si dům? Babičky s tím nikdo obcházet nebude, myslí si energetický expert

27. březen 2023

Chystané zpřísnění pravidel pro zateplování v Česku vzbudilo emoce. Změny ale ještě zdaleka nemají jasnou podobu. O finální podobě legislativy teprve začnou vyjednávat unijní státy a europoslanci. Podle energetického experta Petra Holuba by byla lepší varianta, na které se loni shodly země EU: „Pozice Rady se týká průměru budov a nepůsobí, že by se vztahovala na jednotlivé domy.“ Co se dá opravdu od chystané normy čekat a koho se dotkne? Poslechněte si Bruselské chlebíčky.

Evropský parlament by si přál zajít dál než státy EU. Na rozdíl od nich chce, aby se povinnost rekonstrukce u staveb v nejhorších energetických třídách vztahovala nejen na veřejné budovy a bytové domy, ale také na soukromé rodinné domy. Ve vyjednáváních se však budou muset europoslanci a unijní státy shodnout na kompromisu.

Úsporné domy vítězí

„To není realizovatelné, aby někdo obcházel a klepal na babičky s tím, že mají starý dům a musí zateplit nebo se vystěhovat. Takhle to prostě neskončí,“ věří Petr Holub, který vede konzultantskou společnost Budovy 21 a který v době svého působení na Ministerstvu životního prostředí stál u zrodu programu Zelená úsporám.

Petr Holub, ředitel poradenské firmy Budovy21

Jakou podobu budou změny přesně mít, je zatím složité odhadnout - vyjednávání mezi europoslanci a unijními státy mohou trvat měsíce. Podle Holuba by ale majitelé energeticky neúsporných nemovitostí měli vzhledem k nákladům na vytápění uvažovat o zateplení nehledě na unijní normy: „Kdo má energeticky úsporný dům, ten se v loňské krizi stal vítězem, protože mu mohlo být téměř jedno, kolik energie stojí. Prohráli ti, kdo dům zrenovovaný neměli.“

Unijní státy a europoslanci se ale už teď shodují, že by se přinejmenším část budov v nejhorších energetických třídách G a F měla někdy kolem konce desetiletí posunout alespoň do třídy E. Co by to znamenalo v praxi? „V zásadě posun o jednu třídu znamená přijmout jedno opatření, například zateplení střechy nebo výměna všech oken,“ vysvětluje Holub.

Na co si dát při zvažování rekonstrukce pozor? S jakou finanční podporou od státu mohou vlastníci nemovitostí počítat? A měli by unijní zákonodárci mít vůbec právo mluvit do rozhodnutí, zda rekonstruovat soukromou nemovitost? Poslechněte si celý díl podcastu Bruselské chlebíčky.

autoři: Viktor Daněk , agf
Spustit audio