Archivní nahrávky z invaze 21. srpna 1968. Poslechněte si reportáže z období Pražského jara
Nahrávky, ze kterých zní smutek a tragédie. Reportér Sláva Volný zachytil náladu Čechoslováků
V noci z 20. na 21. srpna 1968 vtrhla do Československa vojska Varšavské smlouvy v čele se Sovětským svazem. Rozhlasovému reportérovi Slávovi Volnému se podařilo utéct z obsazené budovy rozhlasu na Vinohradské třídě v Praze a celý den točil dění v ulicích.
Čtěte také
„Sláva Volný vidí a slyší to, co se děje, to, co se vysílá na vysílacím pracovišti, ale protože je to už od konce 50. let bytostný reportér, který s magnetofonem chodí mezi lidi a ptá se na různé věci, má pocit, že by měl být v ulicích,“ popisuje dramaturg a znalec rozhlasové historie Tomáš Černý.
Hlasy z ulice
Navzdory tomu, že budovu rozhlasu už během dopoledne obsadila okupační vojska, se Slávovi Volnému podařilo proklouznout bočním vchodem ven: „Rampa muzea, Václavské náměstí. Od Rozhlasu se ozývá střelba a přímo na svatém Václavu je československá vlajka. Zvláštní situace, kdy projíždějí tanky za pískání obyvatel, kolem proudí lidé s československými vlajkami.“
Slávovi Volnému se podařilo popsat nejen postup okupačních vojsk centrem Prahy, ale i náladu Čechoslováků.
„V nahrávkách je skrze něj dobře znát to zaskočení, ten šok, ten smutek, ta tragédie. Je to slyšet v jeho hlase a to samozřejmě nemusel nijak předstírat, protože to, co mu říkali lidé do mikrofonu, samozřejmě taky odráží to strašné ráno,“ zdůrazňuje Tomáš Černý.
„Slávku, když se ozvaly výstřely, strachy jsem se uchýlila do mléčného bufé na Václavském náměstí a tam byl Slovák, který ukázal lidem do té střelby, když ostřelovali muzeum, zkrvavenou kulku, kterou vyjmuli chlapci před rozhlasem, kterého tam zastřelili. To byl tak otřesný moment,“ zní rozechvělý ženský hlas z nahrávky.
Svobody se nedožil
Po srpnové okupaci Sláva Volný emigroval do západního Německa a stal se redaktorem rádia Svobodná Evropa. Magnetofonový záznam s děním z pražských ulic si odvezl s sebou.
„Svobodná Evropa každý 21. srpen až do roku1989 40minutovou nahrávku vysílala jako obrovské memento, aby se na to nezapomnělo,“ dodává rozhlasový dramaturg Tomáš Černý.
Sláva Volný se ale svobody ve své zemi nedožil. Zemřel v emigraci v lednu 1987.
V dalším díle se vrátíme o několik měsíců před osudové dny srpna 68. Věnovat se budeme tomu, čím rozhlas provokoval mocné v Sovětském svazu během Pražského jara.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.