Američané zaútočili v Somálsku a Libyi, zadrželi jednoho z vůdců Al-Káidy

6. říjen 2013
Zprávy

Americká armáda potvrdila, že podnikla operaci na jihu Somálsku proti vůdci islamistických milicí Šabáb. Při útoku komando jednoho radikála zabilo. Současně proběhla také vojenská akce v Libyi, tam se americkým jednotkám povedlo zajmout jednoho z vůdců teroristické sítě Al-Káida.

V Somálsku komando SEALs přepadlo základnu islamistů, jednoho z nich při tom zabilo. Není ale jisté, jestli zemřel cíl úderu, tedy jeden z vůdců hnutí Šabáb, který je podezřelý z naplánování útoku na nairobské nákupní středisko.

Islamisté tvrdí, že útok komanda odrazili a během útoku pět vojáků zranili a jednoho prý zabili. Podle mluvčího Šabábu to měli být Britové a Turek, obě země ale svou účast na akci odmítají.

Spojené státy uvedly, že kromě operace v Somálsku, proběhla ještě další v Libyi. Během této akce se povedlo zajmout jednoho z tamních předáků sítě Al-Káida.

Zadržený Abú Anas Libí je jedním z organizátorů atentátů na americké ambasády v Keni a Tanzánii před patnácti lety. V Nairobi a Dár es-Salámu tehdy zemřelo několik stovek lidí.

Libí patřil mezi vůbec nejhledanější teroristy světa. Vláda Spojených států na jeho hlavu vypsala odměnu ve výši pěti milionů dolarů.

Americké speciální jednotky ho zatkly v libyjském Tripolisu bez větších problému poté, co se vracel domů z ranních modliteb. Podle zdrojů listu Washington Post by měl stanout před soudem ve Spojených státech.

„Členové Al-Káidy a jiných teroristických organizací mohou utíkat, ale neschovají se,“ prohlásil po zásahu americký ministr zahraničí John Kerry.

Přípravy úderu proti šéfovi somálských radikálů urychlily atentáty v Keňském Nairobi. Při zářijových útocích na obchodní centrum tam zemřelo více než 60 lidí.

autoři: pan , sit , Michaela Vydrová , Anna Maňourová , nov
Spustit audio