Ambasáda USA ocenila romského aktivistu. Čeněk Růžička dostal cenu za lidská práva
Romský aktivista Čeněk Růžička dostal cenu Alice Garrigue Masarykové za lidská práva. Předal mu ji nový americký velvyslanec v Česku Stephen B. King. Růžička ocenění získal za dlouholetou snahu vybudovat památník romského holokaustu v Letech u Písku, kde v současné době stojí vepřín.
„Cenu udělujeme panu Růžičkovi za neúnavnou podporu obětem romského holokaustu a za svůj dlouholetý boj za vybudování důstojného památníku na místě koncentračního tábora v Letech,“ řekl velvyslanec během ceremoniálu ve své rezidenci. Pro něj samotného šlo o jednu z prvních aktivit od středy, kdy se oficiálně ujal úřadu.
Česká vláda posepsala smlouvu o odkoupení vepřína koncem listopadu, a to právě na popud Růžičky a dalších aktivistů. Stát za budovy a pozemky zaplatí 450 milionů korun. Na místě vznikne důstojný památník romským obětem.
Jak připomíná ČTK, americké velvyslanectví založilo tradici udílení Ceny Alice Garrigue Masarykové v roce 2004. Velvyslanci ji každoročně předávají v termínu kolem 10. prosince, na nějž připadá Mezinárodní den lidských práv.
Cena pojmenovaná po dceři prvního československého prezidenta vyjadřuje uznání osobnostem nebo organizacím, které se mimořádně zasloužily o rozvoj lidských práv v České republice a svou podporou sociální spravedlnosti a obranou demokratických svobod vytvářejí otevřenou občanskou společnost.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.