300 stránek ukradených dokumentů. Jak hackeři zaútočili na Trumpovu prezidentskou kampaň?
Iránští hackeři se snaží ovlivnit americké prezidentské volby. Ve své zprávě to píše společnost Microsoft a některé její informace potvrzuje i tým Donalda Trumpa. Hackeři ukradli dokumenty, které se týkaly kandidátů na jeho viceprezidenta, a z anonymních e-mailů je začali rozesílat novinářům. Co o něm vlastně víme? Poslechněte si Antivirius s Janou Magdoňovou a Honzou Cibulkou.
„Minulý týden ve čtvrtek vydala společnost Microsoft zprávu, že zaznamenala snahu iránských hackerů ovlivnit americké prezidentské volby. Píše o několika skupinách, které útočily různými způsoby napříč Spojenými státy,“ popisuje Jana Magdoňová.
Čtěte také
Pachatelé založili dvě podvodné zpravodajské stránky. „Jedna se tváří jako prorepublikánská a druhá jako prodemokratická a napadají Donalda Trumpa nebo rozdmýchávají kulturní války, které se týkají LGBTQ+ lidí,“ dodává Jan Cibulka s tím, že k tvorbě těchto stránek jejich tvůrci používají umělou inteligenci, pomocí které vytváří články nebo kradou obsah z už existujících článků.
Microsoft také varuje, že jiná iránská skupina si ve Spojených státech chystá základy k ještě extrémnějšímu ovlivňování voleb. Má jít o zastrašování nebo vyzývání k násilí vůči politikům a skupinám obyvatel.
Další skupina napojená na Irán se dostala do e-mailové schránky amerického státního zaměstnance. „Microsoft už ve zprávě dál nerozvádí, k jakým informacím se v tomto případě útočníci dostali,“ říká Cibulka.
Čtěte také
Spearphishing
A jak to bylo s ukradenými dokumenty o kandidátech na republikánského viceprezidenta? Hackerská skupina napojená na íránské revoluční gardy poslala spearphishingovou kampaň na členy Trumpova týmu.
„Tím se nejspíš dostali do jejich e-mailových schránek a získali dokumenty o J. D. Vancovi a Marcu Rubiovi. Většina, skoro 300 stránek dokumentů, se ale věnovala právě Vancovi,“ objasňuje Magdoňová.
Spearphishing je podvodná zpráva, kterou útočník vytvořil přímo na míru oběti. Působí velmi věrohodně. Je tak daleko větší šance, že se na ni oběť chytí a třeba útočníkovi předá přístupové údaje ke svému emailu.
Opatrná média
„Server Politico píše, že to byla interní složka, kterou si republikánská strana zpracovala při prověřování Vance. Tedy hledali veškeré informace o kandidátovi a cokoli, co by mohlo v budoucnu jeho kandidaturu zkomplikovat. Například se v dokumentu zmiňují dřívější Vancovy výroky, kdy kritizoval Donalda Trumpa.“
Hackeři složku poslali celou do amerických médií, ale ta jsou s jejím zveřejněním opatrná. „Dá se předpokládat, že v těchto ukradených dokumentech mohou být informace, které jsou pro republikány a Vance nepříjemné nebo třeba choulostivé. Nicméně americkým médiím je jasné, že tady jde o hackerský útok s cílem ovlivnit americké volby a nechtějí se na tom podílet. Navíc to není první takový případ.“
Čtěte také
Věrohodné informace?
Při minulých prezidentských volbách takto do médií unikl obsah počítače, který měl údajně patřit synovi současného prezidenta Hunteru Bidenovi, a ve volbách o čtyři roky dříve zase pachatelé ukradli a zveřejnili e-maily z kampaně tehdejší neúspěšné prezidentské kandidátky Hillary Clinton. Za útokem měli být ruští hackeři.
Proč hackeři složku na J. D. Vance prostě jen nezveřejnili online, proč to posílali do médií, která to zatím odmítají plně zveřejnit?
„V minulosti to tak bylo. Například v případě demokratické kampaně Hillary Clinton se zveřejnila velká část e-mailů na serveru Wikileaks. Ale od té doby si začali lidé uvědomovat, že k těmto únikům dochází ve snaze ovlivnit výsledky voleb, a navíc že uniklým informacím není možné plně věřit,“ vysvětluje Cibulka.
Čtěte také
Jen zvědavost nestačí
Nikdo nemá jistotu, že pachatelé nějaké informace před zveřejněním neodebrali nebo naopak část dokumentů nezfalšovali. Pokud by informace vydala přímo média, dala by jim tím punc pravosti.
Ale právě proto, že není možné plně ověřit pravost všech dokumentů ze složky J. D. Vance, jsou média opatrná v jejich zveřejňování. Navíc je pro novináře zásadní otázka, jestli je v uniklé složce nějaká informace, kterou američtí voliči nezbytně potřebují znát.
„Jinak není důvod ukradené a možná citlivé informace zveřejnit, protože zkrátka jen obyčejná zvědavost veřejnosti nestačí,“ uzavírá Magdoňová.
Související
-
Martin Fendrych: Ve válce s Ruskem je i Západ, nejen Ukrajina. Množí se podivné sabotáže a žhářství
Ruské tajné služby chystají, ale také už provádějí, sabotáže v Evropě. Deník Financial Times psal o tom, jak evropské tajné služby varují, že Rusko plánuje útoky po Evropě.
-
Britským nemocnicím chybí po kyberútoku krev. ‚Je to dokonalá bouře‘, tvrdí státní zdravotnický systém
Stav způsobilo období vysoké poptávky po krvi, v kombinaci s dodatečným problémem najít dárce krve v létě, kdy jsou mnozí kvůli teplému počasí příliš dehydrovaní, aby mohli darovat krev, říká NHS.
-
‚Od zítra částečná mobilizace‘. Polskou tiskovou agenturu napadli hackeři a zveřejnili falešnou zprávu
Podle premiéra Donalda Tuska další velmi nebezpečný hackerský útok odhaluje ruskou strategii destabilizace v předvečer voleb do Evropského parlamentu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.