Zvědaví řidiči při nehodách způsobují zbytečné kolony

27. červenec 2016

Ruku na srdce. Kdo z vás někdy ze zvědavosti nezpomalil, aby se podíval na dopravní nehodu kolem které projížděl? Pokuta od policistů za to sice nehrozí, může to ale být nebezpečné pro ostatní řidiče a tvoří se zbytečné kolony. Často o nich informuje i Zelená vlna, nedávno třeba o té na Pražském okruhu.

„Okruh se kvůli zvědavým řidičům ucpává i směrem od letiště, zastavíte se už u sjezdu z D5“, varoval ve vysílání redaktor Bohuslav Beneš. Takoví řidiči jsou podle dopravní policie nebezpeční. Brzdí provoz, ale hlavně můžou zavinit další nehodu, říká šéf dopravních policistů Tomáš Lerch. „Věřím, že řidiče láká pohled na místo dopravní nehody, nicméně já si musím uvědomit, že v tu chvíli jsem řidičem, a že musím sledovat provoz před svým vozidlem. Může se stát i to, že třeba přehlédnu nějakého jiného nemotorizovaného účastníka a tím způsobím mnohem větší komplikace a následky než které si zrovna v tu chvíli prohlížím.“

Čtěte také

A kvůli brzdícím zvědavcům se taky často nepravidelně popojíždí v takzvaných plechových lavinách, vysvětluje Petr Vomáčka z Ústředního automotoklubu. „Je to syndrom toho, že jedno auto zpomalí, ty na konci už zastavují a tím pádem se vytvoří kolona a na konci už vozidla mohou stát. Narůstá tím pádem zdržení řidičů, ne jenom toho samotného, který kouká na nehodu.

Pomůžou clonící plachty

V Německu nebo Rakousku se už běžně při nehodách používají clonící plachty. Petr Vomáčka by je uvítal i na našich silnicích. „Dopravní nehoda je něco mimořádného a každý řidič se chce podívat jak na tom je ten řidič, který boural. Tam by plachta pomohla a určitě by to zrychlilo provoz.“

Policie přihlížení nehodám na silnici netrestá. Kolem místa doporučuje projíždět pomalu a rozhodně tam zbytečně nezastavovat.

autor: hbc
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.