Změny v zákoně o neziskovkách zasáhnou i ty církevní

1. červen 2013
Křesťanský týdeník , Křesťanský týdeník

Fórum dárců ve čtvrtek 29. května uspořádalo v Praze konferenci na téma „Co čeká dárce a neziskovky v roce 2014?" S podtitulem: novinky a příležitosti, které přináší nový občanský zákoník. Veliký zájem neziskových organizací o toto téma byl patrný z toho, že židle v sále Era svět byly obsazeny do posledního místa.

S novým občanským zákoníkem přichází změny jak pro neziskové organizace, tak pro dárce, říká Klára Šplíchalová z Fóra dárců.

„Pro neziskové organizace je to klíčová změna. Již se nově nerozděluje, jestli je organizace zisková nebo nezisková, podle toho, jakou má právní formu, ale podle její činnosti. Což mi vnímáme jako velmi důležitý krok správným směrem. Protože to rozhodně ztransparentní celé to prostředí.“

Řekněte praktický příklad, třeba nějakého občanského sdružení, co se pro něj změní?

„Konkrétně pro občanské sdružení se změní to, že právní forma sdružení jako taková zaniká a ta občanská sdružení se budou transformovat na spolky. V rámci toho spolky budou mít členský charakter tak, jako v tuto chvíli občanská sdružení mají, bude zde ale kladen ještě větší důraz na tu členskou základnu.“

A jak to bude u veřejně prospěšných spolků?

„Pokud takový spolek bude chtít být veřejně prospěšný, tak musí nejprve splnit záležitosti, které jsou v tom návrhu o statusu veřejné prospěšnosti. To znamená zveřejňovat o sobě údaje, mít výroční zprávu, zveřejňovat údaje o svém personálním obsazení, musí mít dozorčí orgán a jsou tam i další povinnosti, které vlastně dosud nebyly.“

Takže to vnímáte, jako krok správným směrem?

„Je to tak, protože je to v každém případě krok směrem k transparentnosti a k odkrytí karet. Ty organizace, které dělají svojí práci poctivě a fundovaně, tak budou mít možnost to i dobře ukázat.“

Klára Šplíchalová z fóra dárců nám ukázala, jaké změny přicházejí s novým občanským zákoníkem pro neziskové organizace. A jak se tyto novinky dotknou církví? Na to jsem se ptal ředitele Diakonie ČCE pana Davida Šourka.

„Pokud jde o právní postavení, tak tam neočekáváme žádnou velkou změnu, protože Diakonie a Charity jsou zřizovány podle zákona o církvích. Nový občanský zákoník se diakonické práce dotkne asi nejvíc tím, že se změní právní podmínky klientů. Vnímáme trošku složitě to, že nejsou stanoveny nějaké prováděcí předpisy konkrétnější, které by specifikovaly lépe, jak vlastně to bude.“

Takže právního postavení Diakonie se to nedotkne, ale klientů ano.

„Například s účinností občanského zákoníku budou všichni klienti, kteří jsou zbaveni svéprávnosti, „zprávněni“ a nikdo neví, jak se bude postupovat, jak budou soudy rozhodovat, jaké budou precedenty. A to se samozřejmě velmi výrazně dotkne té vnitřní práce Diakonie.“

A vnímáte to jako posun k dobrému, nebo naopak?

„Bez ohledu na to, že je to velmi radikální a složitá změna, kterou v tuto chvíli neumíme ani všichni domyslet. Oecně to vnímáme jako změnu k dobrému.“

Vysvětluje David Šourek, ředitel Diakonie Českobratrské církve evangelické.

autor: Karel Vepřek
Spustit audio