Zlatý glóbus za nejlepší film získalo drama 12 let v řetězech. Uspěl i Špinavý trik

13. leden 2014

Zlatý glóbus za nejlepší film roku 2013 získalo drama 12 let v řetězech. Proměnilo tak jedinou ze sedmi nominací na nejlepší loňské filmové a televizní počiny. Nejúspěšnější pak bylo krimi Špinavý trik, které uspělo ve třech ze sedmi kategorií. Prestižní cenu za nejlepší režii si odnesl Alfonso Cuaron za snímek Gravitace. Tak rozhodla Asociace zahraničních novinářů v Holywoodu.

Kromě ceny za nejlepší komedii ovládl Špinavý trik i další kategorie. Ocenění získala za za hlavní ženskou roli herečka Amy Adamsová a za vedlejší ženskou roli v tomto snímku herečka Jennifer Lawrencová, kterou diváci znají z filmu Hunger Games. Nejlepším hercem byl vyhlášen Leonardo di Caprio za roli ve filmu Vlk z Wall Streetu.

Zlatý glóbus za nejlepší seriálové drama získal seriál Perníkový táta. Ten současně proměnil i druhou ze svých tří nominací, když herec Bryan Cranston nejlepší mužský výkon v seriálu. Za komediální seriál ocenění získal Brooklyn Nine Nine.

Porota ocenila i skupinu U2. Zlatý glóbus si kapela odnesla za píseň k filmu Mandela: Long Walk to Freedom. Cenu za nejlepší zahraniční film získala italská Velká nádhera. Nejlepším animovaným snímkem je Ledové království.

Zlaté glóby platí každoročně za předzvěst budoucích kandidátu na ceny Americké filmové akademie Oscar.

Již 71. ročník vyhlašování cen moderují v hotelu Beverly Hilton podruhé herečky Tina Feyová a Amy Poehlerová, kterým se loni vtipným moderováním podařilo výrazně zvýšit sledovanost ceremoniálu.

Celkem 85 členů Asociace zahraničních novinářů v Hollywoodu uděluje ceny v celkem 25 kategoriích.

Oscar a Zlatý glóbus
autor: nov
Spustit audio