Život na okraji poznala malířka Míla Doleželová už v dětství, promítl se i do jejího díla

2. květen 2024

Ačkoli měla v rodném listě napsané jméno Bohumila Doleželová, pro své okolí byla po celý život prostě Míla. Pod touto domácí podobou svého jména je Míla Doleželová známá i odborné a umělecké veřejnosti. 

Ředitel Univerzitního centra Masarykovy univerzity v Telči Jaroslav Makovec

Míla Doleželová se narodila v roce 1922 v Prostějově do sociálně slabé rodiny, kde se jako velmi záhy projevily problémy s jejím otcem, který byl notorický alkoholik. Takže Míla se už od útlého dětství, se snažila vyhýbat rodině. Utíkala před ní a malovala po celém Prostějově. „To je takový první vjem, který ona o sobě sama prozrazuje, že kreslí křídou po zdech,“ říká ředitel Univerzitního centra Masarykovy univerzity v Telči Jaroslav Makovec.

Hlavním tématem díla Míly Doleželové byla lidská a existenciální bolest. „Samozřejmě potom má tu řekněme romskou tématiku a tématiku lidí na okraji. Ale jestli to je víc proto, že s tím měla tu osobní žitou zkušenost, anebo jestli je to spíš proto, že se je to ten silný výrazový prostředek, to je samozřejmě otázka,“ zamýšlí se Jaroslav Makovec.

Dílo a neobyčejné osudy malířky Míly Doleželové a Jiřího Mareše můžete obdivovat ve stálé expozici v telčském Univerzitním centru Masarykovy univerzity. 

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.