Žena sterilizovaná bez svého souhlasu vysoudila po 30 letech omluvu

Nemocnice ve Znojmě se musí po 30 letech omluvit Anně Maděrové za nechtěnou sterilizaci. Dnes o tom rozhodl Vrchní soud v Olomouci. Žena požadovala kromě omluvy také odškodnění šest milionů korun, ale neuspěla.

Maděrová porodila ve znojemské nemocnici 30. května 1982 císařským řezem své druhé dítě. Jednadvacetileté ženě lékaři ovšem zároveň provedli sterilizaci – bez předchozího souhlasu a bez vysvětlení, co zákrok obnáší.

Po porodu měla ženu navštívit sestra a dala jí podepsat doklad. „Tam byl datum, 1. 6. 1982, a já jsem se tehdy podepsala. Vůbec jsem nevěděla, co podepisuji. To bylo dva dny po zákroku,“ vzpomíná Maděrová.

Slyšela prý, že personál zmiňoval výraz "sterilizace", ona ani její bývalý manžel ale netušili, co znamená.

Krátce po porodu se žena podle svých slov rozvedla a s novým manželem zkusila znovu otěhotnět. Po nezdařených pokusech se obrátila na specializovanou poradnu a podrobila se řadě vyšetření, která odhalila její stav.

Se sterilizací se žena údajně stále nemůže vyrovnat. „Dennodenně, člověk na to myslí. Můj manžel, ten se pomalu s tím smiřuje. Mám dvě děti, které teda se chovají k němu slušně. Berou ho jako vlastního otce, i když není. Holt budeme pořád bojovat až třeba do toho Štrasburku,“ dodává.

Případem se tak bude s největší pravděpodobností zabývat Nejvyšší soud v Brně.

autoři: av , Kristina Winklerová
Spustit audio