Zemřel Lubomír Dorůžka, legenda hudební publicistiky. Spolupracoval i s ČRo

17. prosinec 2013

Ve věku 89 let zemřel významný hudební publicista, překladatel americké literatury a dlouholetý spolupracovník Českého rozhlasu Lubomír Dorůžka. Proslavil se hlavně jako znalec jazzu, ale i tím, že v šedesátých letech vedl oblíbený hudební časopis Melodie. Poslední rozloučení s Lubomírem Dorůžkou rodina plánuje na páteční odpoledne.

Od folklóru k Semaforu, Panoráma populární hudby, Panoráma jazzu nebo Český jazz mezi tanky a klíči.

To jsou jen některé publikace Lubomíra Dorůžky. Populární a jazzovou hudbu propagoval i v Českém rozhlase. Ve skladbě Silence si na kytaru zahrál i vnuk Lubomíra Dorůžky David - také známý kytarista.

Lubomír Dorůžka propagoval u posluchačů Českého rozhlasu jazz ještě letos v únoru - ve svém pořadu Jazzofon.

„Mottem jazzu je konfese jednoho z klasiků této hudby, Sonnyho Rollinse. Jazz prostě žije a dýchá. Nikdy se nemění, ale přitom se mění neustále,“ říkal.

Pražský rodák Lubomír Dorůžka od roku 1964 vedl hudební časopis Melodie. Ve funkci byl šest let. Pak odešel na protest proti zrušení přidruženého čtrnáctideníku Aktuality Melodie.


Lubomír Dorůžka studoval hudební vědu na Karlově univerzitě. V roce 1948 napsal dizertační práci o jazzu, aktivně sledoval hudební scénu až do své smrti. Nejvíce ale českou kulturu ovlivnil v šedesátých letech, kdy byl šéfredaktorem hudebního časopisu Melodie. Dorůžka o hudbě nejen psal, tuzemskou scénu i aktivně podporoval. Spoluzaložil Mezinárodní jazzový festival a byl místopředsedou České jazzové společnosti. Napsal řadu knih, mezi nimi třeba Panoráma populární hudby 1918-1978 nebo Český jazz mezi tanky a klíči 1968-1989.

Jeho tehdejší spolupracovník a současný redaktor serveru Česká pozice Čestmír Klos vysvětluje, v čem byl Lubomír Dorůžka výjimečný muzikolog.

„Dorůžka byl člověk, který byl nesmírně tolerantní k hudebním druhům, které přicházely. Mnoho jazzmanů nastoupilo na scénu právě s jeho pomocí, protože ti mladí by se třeba ostýchali někde prorazit a on jim pomáhal.“

Když už Dorůžka odkročil od hudby, bylo to k americké literatuře - překládal především knihy Francise Scotta Fitzgeralda.

autoři: tet , lej , sib
Spustit audio