Za střelbou na Slovensku stojí i řada nezodpovědných výroků některých politiků, říká David Tišer
Minulý týden otřásla slovenskou i českou veřejností zpráva o střelbě před bratislavským gay klubem. Nenávistí motivovaný čin vůči LGBT+ komunitě si vyžádal životy dvou mladých mužů, Juraje a Matúše. Teprve 19letého útočníka našla policie mrtvého. Mnozí čeští a slovenští politici čelí kritice, že svými výroky podněcují nenávist vůči menšinám.
„Lidé, kteří mě sledují, si určitě všimli, že jsem se k tomu nijak nevyjádřil, protože mě to velice zasáhlo. Situace je velmi tragická, je z ní cítit bezmoc. Řada lidí, organizací a osobností neustále poukazuje na to, že LGBT komunita jsou jen obyčejní lidé. A přesto se kousek od nás stala obrovská tragédie,” říká LGBT aktivista a ředitel organizace Ara Art David Tišer.
„Dopad na LGBT komunitu bude bohužel obrovský. Mají právo mít strach a obávat se o svůj holý život. 15letý kluk nebo holka, kteří si teprve uvědomuji svou identitu, se dočtou o událostech na Slovensku a bude to pro ně samozřejmě obrovský krok. BUdou mít strach o svůj život i o životy svých blízkých.”
Bezprostředně po události se strhla na Slovensku vlna solidarity s LGBT+ menšinou. Pietní akce se zúčastnila i slovenská prezidentka Zuzana Čaputová:
„Prohlášení slovenské prezidentky Čaputové samozřejmě vnímám pozitivně. Jenom mě na celé situaci mrzí, že přišlo až v době, kdy o život přišli dva mladí lidé. Nejprve došlo k tragédii, teprve na ni reagujeme. Přitom jsou tady organizace, které na problematiku poukazují, v našem případě 10 let, v jiných případech 20 až 30 let, i déle.”
Tišer upozorňuje, že na střelby z nenávisti měla svůj podíl i řada nezodpovědných výroku některých českých i slovenských politiků:
„Slovenský případ nás upozornil na to, že nelze říkat cokoliv, protože se z toho poté může stát obdobná tragédie. Zodpovědní jsou i naši politici, protože se o určitých lidech vyjadřují tak, jak se vyjadřují.”
„Osobně jsem skeptický i k tomu, jestli vláda schválí manželství pro všechny. Myslím si, že ne. Ale samozřejmě různé iniciativy a neziskové organizace udělají všechno pro to, aby se lidé z LGBT komunity cítili rovnocenně a nemuseli se obávat o své životy.”
Organizace Ara Art plánuje řadu projektů na osvětu LGBT+ menšiny u nás i na Slovensku.
Související
-
Kamila Pešeková: Nenávist a agresivita ve společnosti roste. Střelba v Bratislavě je toho důsledkem
Slovenskem otřásla dvojnásobná vražda z nenávisti v centru Bratislavy. Před barem Tepláreň zastřelil devatenáctiletý mladík dva muže a postřelil barmanku.
-
Střelbu v Bratislavě odsuzují i ti, kteří nenávist vzbuzovali. Je to pokrytecké, říká reportérka
Slovenskem otřásá ozbrojený útok na oblíbený bratislavský LGBTI+ bar Tepláreň. Co tahle tragédie znamená pro Slovensko? A jak v zemi vlastně vypadá debata o LGBTI+ právech?
-
Právnička: 55 procent LGBT osob u nás se setkalo s nějakým druhem násilí. Změňme trestní zákoník
Dvacítka lidskoprávních organizací vyzývá českou vládu a parlament, aby kvůli vraždě gayů v Bratislavě přijali opatření na zlepšení ochrany LGBT+ lidí v České republice.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka