Za poklady královských věnných měst putoval Petr Voldán

Jaroměř leží na soutoku tří řek - Labe, Úpy a Metuje. Říká se o ní, že je městem zahrad a parků

Královská věnná města patří k nejkrásnějším a nejzajímavějším českým městům, která při svých toulkách českou krajinou rozhodně nemůžete vynechat. 

První naší zastávkou je Jaroměř a vy se mimo jiné dozvíte, proč zrovna z tohoto města kdysi posílali na královský dvůr lososy. Uslyšíte podrobnosti o ojedinělé národní kulturní památce, kterou je od roku 2017 Wenkeův obchodní dům - dnes Městské muzeum. A těch zajímavostí i originálních zvuků bude mnohem víc.

Protože ne všude si, tak jako v Jaroměři, mohou poslechnout různé melodie zvonkohry, nesoucí se od kostela sv. Mikuláše. Gotický chrám navíc ukrývá i kryptu s mumiemi jaroměřských měšťanů.

Rozhlasový mikrofon zachytil v Královském věnném městě Jaroměři i pozoruhodnou nahrávku písně, kterou můžete poblíž kostela slyšet denně ve 21:37, což je čas skonu Papeže Jana Pavla II.

A první z devíti letních rozhlasových dokumentů vás zavede i do Muzea magie a nezapomene ani na pevnostní komplex Josefov.

Petr Voldán v Muzeu magie v Jaromeři

Název východočeského města Jaroměře je odvozen od přemyslovského knížete Jaromíra. Leží na soutoku tří řek - Labe, Úpy a Metuje a říká se o ní, že je městem zahrad a parků. Jaroměř ovšem nelze zmiňovat bez bývalé císařské pevnosti Josefov, která je její nedílnou součástí a která je pro své jedinečné vojenské památky vedle milovníků vojenské historie častým místem filmových tvůrců.

Historickému náměstí s podloubím dominuje téměř šestnáct metrů vysoký pískovcový Mariánský sloup z let 1723-1727 (M. B. Braun). Sloup vyniká bohatou sochařskou výzdobou, jejíž originální díla byla v 90. letech 20. století nahrazena věrnými kopiemi.

Gotický chrám sv. Mikuláše
Je nejvýznamnější památkou Jaroměře a zároveň jednou z šesti nejvýznamnějších gotických památek na našem území. Byl založen počátkem 14. století a dostavěn v druhé polovině 15. století ve stylu pozdní, tzv. jagellonské gotiky. Dnešní podobu získal začátkem 20. století. V kostele se nachází barokní oltář od Martina Krupky (výborného sochaře a řezbáře 18. století) a krypta s mumiemi jaroměřských měšťanů. Ke kostelu přiléhá zvonice s bránou, kterou ve středověku procházela tzv. polská cesta. Na zvonici je vytesaný městský znak.

Wenkeův obchodní dům v Jaroměři je dvaadvacátou národní kulturní památkou v Královéhradeckém kraji

Wenkeův obchodní dům v Jaroměři je dvaadvacátou národní kulturní památkou v Královéhradeckém kraji

Wenkeův obchodní dům v Jaroměři je dvaadvacátou národní kulturní památkou v Královéhradeckém kraji

Wenkeův dům v Jaroměři je jedinečným dokladem nástupu moderní české architektury a použití invenčních konstrukčních řešení před 1. světovou válkou. Představuje vývojový předstupeň k pozdější funkcionalistické architektuře. Jako nosnou konstrukci použil Josef Gočár systém železobetonových sloupů a desek, a tím vytvořil volný, ničím nedělený prostor v celých podlažích.

Wenkeův obchodní dům postavený v roce 1911 podle návrhu Josefa Gočára patří k předním památkám moderní české architektury. Tehdy ještě neznámý Gočár zde vytvořil umělecké dílo stojící na počátku slavné éry české kubistické architektury. Gočárovu stavbu proslavil poprvé v Evropě použitý princip zavěšeného průčelí. Dnes zde sídlí městské muzeum a galerie jaroměřských rodáků, sochaře a medailéra Otakara Španiela, malíře Josefa Šímy a sochaře Josefa Wagnera.

Josefovské podzemí nepatří v zimě turistům, ale stovkám savců z řádu letounů - netopýrům

Josefovské podzemí nepatří v zimě turistům, ale stovkám savců z řádu letounů - netopýrům

Josefovské podzemní chodby na první pohled zejí prázdnotou. Mají za sebou ale jedno velké pomyslné stěhování. Zatímco turisté pevnost na podzim opustili s prvními mrazy, střílnami a dalšími otvory se začaly do podzemí stěhovat stovky netopýrů. Najít je ale v rozsáhlém podzemním systému není zrovna jednoduché. Přesvědčil se o tom i náš reportér Martin Pařízek.

Josefov
Bývalé pevnostní město bylo roku 1971 vyhlášené městskou památkovou rezervací. Již z dalekého okolí je viditelná věž zdejšího Kostela Nanebevstoupení Páně, jednolodní empírové stavby z let 1805-1811. V jeho sousedství se nachází budova bývalé Nové radnice, kde je umístěna muzejní expozice zahrnující historii obou měst. Největším turistickým magnetem Josefova je ovšem podzemní obranný systém pevnosti. Prohlídková trasa je dlouhá 1 km a seznamuje návštěvníky se způsoby podzemního boje o pevnost. V Bastionu č. 1 (jeden ze základních prvků bastionového opevnění) se nachází lapidárium originálních barokních plastik z dílny M. B. Brauna. Expozice Prvního vojenskohistorického muzea M. Frosta představuje historii rakousko-uherské armády 2. poloviny 19. století, zachycuje události 1. světové války, věnuje se československým legionářům, výstavbě hraničního opevnění a průběhu 2. světové války a představuje i další vojenské sbírky.

Akce k pomníku císaře Josefa II. v Josefově

Náhrobek „Plačící žena"
Pískovcový náhrobek zvaný Plačící žena je umístěn na jaroměřském hřbitově, který byl založen roku 1888 na konci Jaroměře (směr Náchod). Barokní náhrobek zhotovil sochař Matyáš Bernard Braun pro svou tchyni A. Miseliusovou v roce 1730. Originál náhrobku je uložen v městském lapidáriu.

Můžete také soutěžit o zajímavé ceny, včetně publikace “Královny a jejich věnná města”. Abyste některou z cen získali, stačí odpovědět správně alespoň na pět otázek, které uslyšíte každou neděli po odvysílání pořadu. Odpovědi posílejte buď písemně na adresu Český rozhlas Hradec Králové, Havlíčkova 292, PSČ 500 02 Hradec Králové nebo elektronicky na adresu hradec@rozhlas.cz

A teď už první soutěžní otázka k pořadu z věnného města Jaroměř - Proč je slyšet z budovy děkanství v Jaroměři melodie písně Bárka každý den přesně v 21 hodin a 37 minut? 

Příští neděli vás Petr Voldán v pokračování letního putování po Královských věnných městech pozve do Dvora Králové nad Labem.

V seriálu dokumentů na vlnách Českého rozhlasu Hradec Králové vám postupně přiblížíme historii i současný život devíti věnných měst českých královen. 

autoři: Milan Baják , pvo
Spustit audio

Nejnovější zprávy

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.