Z archivu Karla Kryla. Co skrývá zpěvákova pozůstalost?
Likvidace živnosti a podlomené zdraví. Otec Karla Kryla často sáhl i k fyzickým trestům
V seriálu Radiožurnálu Z archivu Karla Kryla míříme do zpěvákova dětství. Traumatickým zážitkem pro rodinu byla likvidace knihtiskařské živnosti jeho otce. To se podepsalo na jeho zdraví, Krylův otec tak často sahal i k fyzickým trestům.
Čtěte také
„Já bych nemohla říct, že bych neměla všecky stejně ráda. Měla jsem je ráda všecky, jenom pro tu Karlíkovu povahu, výbušnou a vzpurnou kolikrát, musela jsem právě jeho více chránit před tátou,“ vypráví Krylova maminka Marie na nahrávce z roku 1969, kterou pořídil pravděpodobně student FAMU Andřej Zaječkovský.
Do jakých poměrů se Karel Kryl v Kroměříži v roce 1944 narodil, vysvětluje historik a jeden z autorů výstavy Jiří Křesťan. „Karel Kryl pocházel z vážené, knihtiskařské rodiny, ale traumatickým zážitkem pro celou rodinu byla likvidace živností na počátku 50. let, kdy chlapci s rodiči museli dokonce přihlížet tomu, jak dělníci rozbíjejí tiskařské stroje.“
To postihlo i firmu tatínka Karla Kryla. „Tatínek potom musel odejít na Ostravsko, těžce fyzicky pracoval, což podlomilo jeho zdravotní stav.“
Na víkendy se Karel Kryl starší vracel domů vyčerpaný a podrážděný, a jak potvrzuje nahrávka, často sáhl i k fyzickým trestům nejen Karla, ale i jeho starší sestry Marie a mladšího bratra Jana.
„Kdo víc prováděl, byl víc bit, ale spravedlivou mírou. Možná někdy v kritických dobách, abnormálně nervově vypnutých, že člověk někdy chybil, dal nějakou facku navíc.“
Keramika a první texty
Čtěte také
Už ve 14 letech tak Karel Kryl odešel na internátní střední keramickou školu v Bechyni, kterou už tou dobou studuje jeho starší sestra. „Seznamuje se také s kamarády, podnikají trampské výpravy, jsou tam bratři Ryvolové, kteří ho učí první akordy. Karel Kryl začíná zkoušet své první texty, básničky, písně.“
V období, kdy byl v Bechyni, poprvé bere do ruky kytaru, kvůli dívkám začíná skládat první texty. „Ještě je to na hony vzdáleno tomu, co pak bude v 60. letech nazývat protestsongem s širším společenským přesahem.“
A jak připomíná historik Jakub Šlouf, podobně řemeslně jako ke keramice začal Karel Kryl přistupovat i ke slovům. V roce 1962 nastoupil do Spojených keramických závodů v Teplicích. Tam jej zastihl dobový rozmach amatérských divadel malých forem. Začal vystupovat v teplickém divadélku na zámku i nedalekém litvínovském docela malém divadle.
Zchátralé kostely
Právě na severu Čech napsal jeden ze svých prvních textů, píseň Anděl uveřejnil v roce 1966 v kulturním kalendáři Mostecka. Kryla inspirovaly zchátralé kostely v severočeském pohraničí.
„Mám z toho velikou radost, že čeho Karlík chtěl dosáhnout, toho dosáhl, mám radost, že neuhnul z cesty, na kterou se dal. Já jsem ho v tom vždycky podporovala a mám z toho strašnou radost,“ uzavřela Krylova maminka na nahrávce z roku 1969.
Jak se Karel Kryl nečekaně stal symbolem národního traumatu roku 1968, ale i jeho vojenská služba, to bude námětem dalšího dílu seriálu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.