Vzácné liturgické předměty Želivského kláštera dostaly svou digitální podobu. Téměř 90 běžně nepřístupných předmětů teď lidé mohou vidět ve virtuálním muzeu

Želivský poklad si lidé mohou virtuálně prohlédnout
Běžně nepřístupné monstrance a kalichy Želivského kláštěra si teď lidé mohou prohlédnout v teple domova na internetu. A díky digiálním modelům mohou vidět i ty nejmenší detaily předmětů za 16. století.
Projekt digitalizace Želivského pokladu přiblížil veřejnosti 87 liturgických předmětů, které díky technologii fotogrammetrie nabízejí detaily, dříve nedostupné. Matěj Šindelář, student Jihočeské univerzity, se podílel na zachycení těchto předmětů, přičemž kladl důraz na detaily, které jsou pro většinu lidí neviditelné. „Tyto rytiny a zdobení jsou pro běžného návštěvníka skryté, ale díky digitalizaci se stávají přístupné,“ vysvětluje Šindelář.
Největším přínosem digitalizace je možnost prohlížet předměty z různých úhlů a vidět jemné detaily, které by jinak zůstaly skryté. „Díky tomu můžeme ukázat každou ryteckou linii, každý detail, který zlatník vytvořil,“ dodává. V digitálním modelu se také potlačil lesk kovových částí, což umožnilo lepší zobrazení detailů, které by na skutečném předmětu zmizely.
Kromě liturgických předmětů projekt zahrnuje také digitalizaci architektury Želivského kláštera. Modely podzemních prostor, vytvořené z geofyzikálních snímků, zachycují dnes již nedostupné hrobky a tajné místnosti. „Díky technologii můžeme dnes prozkoumat podzemí, které už není přístupné,“ říká Jiří Šindelář z organizace Naše historie.
Projekt odhalil i zajímavé nálezy, jako tajný podzemní trezor, který mohl sloužit k uchování cenností kláštera. Také výzkumy ukázaly, že červené sklo na monstrancích by mohlo být českým granátem, což zvyšuje historickou hodnotu těchto předmětů.
Čtěte také
Digitalizace Želivského pokladu tak otevírá novou kapitolu v uchovávání a zkoumání našeho kulturního dědictví. Nepřístupné předměty si teď lidé mohou prohlédnout ve virtuálním muzeu na stránkách www.zelivskypoklad.eu
Mohlo by vás zajímat
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.