Vyzkoušeli jsme si simulátor kamionu

1. srpen 2018

V Česku mají řidiči autobusů a nákladních aut jen dva simulátory, na kterých si mohou zlepšovat svoje řidičské dovednosti. Jeden z nich mají v brněnském centru dopravního výzkumu. Na hydraulických válcích tam stojí skutečná kabina nákladního auta a kolem ní jsou rozmístěná velkoplošná plátna, kam řidičům promítají různé rizikové dopravní situace.

Vcházíme do haly, kde stojí samotná kabina nákladního auta, před ním jsou obrovské zpětné projektory, které promítají, co se před ním děje. Za ním je režie a tady sedí pan Aleš Zaoral, který to celé ovládá. „Je to centrum operátora, který má přehled o veškerém dění, co se děje během řízení řidiče mimo ty obrazy, které zobrazují scénu. Scénáře tu i programujeme. Můžeme programovat vběhnutí dítěte do vozovky, a podobně."

Čtěte také

„Tady jste si možná všiml i modulů, takových modrých krabiček." Jsou na nich různá tlačítka a přepínače. Všímám si nápisu EEG. „To jsou monitory fyziologických funkcí. To znamená, že my ještě v kontextu té jízdy máme možnost měřit fyziologické projevy toho řidiče.“ Z těch informací, které sesbíráte se asi dá sestavit i profil a dokážete s tím řidičem pracovat. „To je právě velká výhoda, že máme komplexní záznam veškerých projevů. Vidíme, jak ten řidič reaguje, jak řeší kritické, ale i standartní situace.“

Když to otevřeme a podívám se blíž, tak to je opravdu skutečná kabina toho vozu. Je tu volant, řadicí páka, pedály, sedačky. „To bylo účelem. My jsme zvolili variantu, kdy máme opravdu originální kabinu nákladního vozidla.“ My vlastně vidíme, že to, co je na těch monitorech u vás, je i tady na těch zpětných projektorech a v tu chvíli může ten řidič vyrazit. „Teď jsme spustili scénář, který jsme vytvořili pro hasičský záchranný sbor. Nyní můžeme přes interkom dávat instrukce.“

„Tady vidíte grafiku, která na základě rychlosti a polohy našeho vozu spouští scénáře. Když vidíte dítě, které utíká před mamkou; pes, který vbíhá do silnice.“ Řidič havaroval a má na výběr, zda chce vyprostit nebo jestli se se situací vypořádá sám. K tomu tu ten simulátor máme – k překonávání těžkých dopravních situací.

autor: Jan Pastor
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.