Výstava Barvalo ve francouzském Marseille se věnuje romské historii i kultuře
“Barvalo” znamená v romštině bohatý či hrdý. Stejnojmenná výstava v Muzeu civilizací Evropy a Středomoří v Marseille se věnuje bohatství romské kultury napříč Evropou. Představuje nejen umělecká díla a hudbu, ale i utrpení, včetně takzvaného anticiganismu, který etnikum podstupuje napříč staletími. S ředitelkou sbírek muzea a jednou z kurátorek výstavy natáčela přímo v Marseille Marie Sýkorová.
Françoise Dallemagne mě přivítala v druhém patře nové budovy muzea MUCEM a vysvětlila, jaký je koncept výstavy.
„Na začátku výstavy jsou videa čtyř průvodců, kteří návštěvníky provázejí celou výstavou. Jedná se o Dylana, Slavku nebo Yoannu, která je antropoložkou. Všichni reprezentují romské etnikum a k jednotlivým tématům přidávají svou vlastní vizi a zkušenost."
V první části výstavy se věnují historii a příchodu romské populace nejprve do Východní a pak do Západní Evropy. Françoise se ptám, jak při přípravě pracovali s názvoslovím.
„Snažili jsme se používat endonyma. tedy výrazy, které přesně odpovídají geografickým oblastem. Třeba “gitan”, Rom, Sinti. Prostě termíny, které si v každém teritoriu lidé dali sami. Nechtěli jsme jim nějaký název určit. To může působit jako stigma."
„Evropské populace byly fascinované Romy. Patrné je to třeba na této soše, která pochází z Muzea Louvre v Paříži a je z období řecké antiky. Okouzlení vidíme i na grafice Albrechta Dürera.
Často zobrazováni jako nomádi, Françoise Dallemagne říká jako tzv. bohémien, tedy ti, kdo přišli z oblasti Čech. Protože mnoho z nich mělo potvrzení z českého království. A ve Francii se toto označení stalo pejorativním. Pak mě kurátorka vede k jedné smutné kapitole francouzské historie.
„V roce 1912 se začaly vydávat tzv. “antropometrické deníčky”. Tedy potvrzení s fotkou a popisem osoby, kterou francouzské úřady považovaly za nomádskou. Jednalo se o všechny romské rodiny, včetně dětí. Zaznamy byly vedené, jako by se jednalo o kriminálníky - s fotkou zepředu, z boku i s otisky prstů. Tento deníček nahradil v 60. letech cestovní formulář, ale od něj se upustilo teprve v roce 2017."
Zkoumání romského etnika převzali za druhé světové války nacisté, kteří se podíleli na romském holocaustu. Výstava ukazuje mapu všech pracovních a vyhlazovacích táborů, kde došlo k vyvražďování Romů. Včetně Letů u Písku. A dokládá, co se z míst stalo dnes. Třeba golfové hřiště v obci Mulsanne ve Francii.
„Romové nebyli jen oběťmi války, prokázali i velkou odvahu a byli odbojáři. Jako třeba Čech Josef Serinek. Nazývali jsme ho černým partyzánem. Důležité je zachovat paměť a historii."
Říká Françoise Dallemagne. Procházíme kolem části, která se věnuje boji za identifikaci, za práva žen, romským feministickým hnutím. A přicházíme do části, která se týká i současnosti - romofobii, ve Francii hojně nazývaný anticikanismus.
„Místnost je pokrytá novinovými články, které se věnují rasové nenávisti a předsudkům vůči Romům. Mnohé případy jsou všeobecně známé, jako třeba vystupování bývalého francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho."
Říká kurátorka Françoise Dallemagne a nabízí, jak odpovědět na rasovou nenávist.
„Expozici završuje improvizované muzeum. Tak jako se zkoumá romská kultura, tak proč by nemohlo vzniknout Muzeum gadjů, kde by se zkoumaly “bílé stereotypy” - třeba rituály, jako je oslava svatého Valentýna."
Závěr výstavy je mnohem veselejší. Ukazuje novou iniciativu za založení muzea současného romského umění, lakonicky nazvaného Roma MoMA. A představuje významné osobnosti romského původu, třeba Charlieho Chaplina, hudebníka Django Reinhardta, aktivistku Katarinu Taikon. Prostě od slavných Gipsy Kings až po současnou francouzskou pop star Kendjiho Giraca.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.