Vyšetřete smrt Roma po policejním zákroku v Teplicích, vyzvala Česko Rada Evropy

24. červen 2021

Rada Evropy vyzývá k bezodkladnému, důkladnému a nezávislému vyšetření smrti Roma v Teplicích po policejním zákroku. Uvedl to ve středečním tiskovém prohlášení mluvčí generálního tajemníka Rady Evropy. Podle mezinárodní organizace jsou záběry z incidentu znepokojující a vyvolávají mnoho otázek „ohledně okolností tohoto tragického incidentu“.

„Romové jsou největší evropskou menšinou,“ připomněl mluvčí generálního tajemníka Rady Evropy v prohlášení. A dodal, že organizace hraje dlouhodobě roli při ochraně Romů před diskriminací.

Teplická policie v sobotu zasahovala proti mladíkovi pod vlivem drog, který měl být agresivní, poškrábat je a pokousat.

Při zákroku mu policisté klečeli na nohou, ramenech a na krku. Muž po několika minutách ztratil vědomí a později při převozu do nemocnice v sanitce zemřel.

Zásah, jehož část zachytilo video zveřejněné na sociálních sítích, vzbudilo vlnu nevole a kritiky. Ze záběrů je patrné varování lidí, kteří upozorňují, že policisté muže dusí.

Lékař konstatoval jako příčinu úmrtí předávkování drogami, což následně potvrdila i soudní pitva. Podle mluvčího ústeckých policistů Daniela Vítka okolnosti případu prošetřují kriminalisté i pracovníci odboru vnitřní kontroly.

Zasahujících policistů se již v pondělí zastal ministr vnitra Jan Hamáček z ČSSD, který jim vyjádřil podporu. „Pokud někdo pod vlivem návykových látek porušuje zákon, musí počítat s tím, že policie zasáhne. Hlavně díky práci policistů a policistek jsme v první desítce nejbezpečnějších zemí světa,“ napsal na twitteru. Ve středu pak svou podporu zopakoval.

Na místě, kde policie proti muži zasahovala, se v úterý sešlo podle policejní mluvčí 120 lidí k uctění památky.

Sobotního incidentu v Teplicích si všímá i britský The Guardian. A stejně jako organizace Romea zmiňuje přirovnání k případu George Floyda. Ten zemřel loni v květnu v americkém Minneapolisu poté, co mu policista Derek Chauvin při zatýkání 9,5 minuty klečel na krku, i když si Floyd stěžoval, že nemůže dýchat.

Na pietní shromáždění v Teplicích dorazili lidé z Kladna i Slovenska.
autor: Anna Kotová | zdroj: iROZHLAS.cz
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?