Vyšetřete smrt Roma po policejním zákroku v Teplicích, vyzvala Česko Rada Evropy
Rada Evropy vyzývá k bezodkladnému, důkladnému a nezávislému vyšetření smrti Roma v Teplicích po policejním zákroku. Uvedl to ve středečním tiskovém prohlášení mluvčí generálního tajemníka Rady Evropy. Podle mezinárodní organizace jsou záběry z incidentu znepokojující a vyvolávají mnoho otázek „ohledně okolností tohoto tragického incidentu“.
„Romové jsou největší evropskou menšinou,“ připomněl mluvčí generálního tajemníka Rady Evropy v prohlášení. A dodal, že organizace hraje dlouhodobě roli při ochraně Romů před diskriminací.
Teplická policie v sobotu zasahovala proti mladíkovi pod vlivem drog, který měl být agresivní, poškrábat je a pokousat.
Při zákroku mu policisté klečeli na nohou, ramenech a na krku. Muž po několika minutách ztratil vědomí a později při převozu do nemocnice v sanitce zemřel.
Zásah, jehož část zachytilo video zveřejněné na sociálních sítích, vzbudilo vlnu nevole a kritiky. Ze záběrů je patrné varování lidí, kteří upozorňují, že policisté muže dusí.
Lékař konstatoval jako příčinu úmrtí předávkování drogami, což následně potvrdila i soudní pitva. Podle mluvčího ústeckých policistů Daniela Vítka okolnosti případu prošetřují kriminalisté i pracovníci odboru vnitřní kontroly.
Zasahujících policistů se již v pondělí zastal ministr vnitra Jan Hamáček z ČSSD, který jim vyjádřil podporu. „Pokud někdo pod vlivem návykových látek porušuje zákon, musí počítat s tím, že policie zasáhne. Hlavně díky práci policistů a policistek jsme v první desítce nejbezpečnějších zemí světa,“ napsal na twitteru. Ve středu pak svou podporu zopakoval.
Na místě, kde policie proti muži zasahovala, se v úterý sešlo podle policejní mluvčí 120 lidí k uctění památky.
Sobotního incidentu v Teplicích si všímá i britský The Guardian. A stejně jako organizace Romea zmiňuje přirovnání k případu George Floyda. Ten zemřel loni v květnu v americkém Minneapolisu poté, co mu policista Derek Chauvin při zatýkání 9,5 minuty klečel na krku, i když si Floyd stěžoval, že nemůže dýchat.
Související
-
Po zásahu policie v Teplicích zemřel muž. Podle pitvy smrt způsobilo předávkování
Organizace Romea ale poukazuje na užití nepřiměřené síly ze strany policistů. Lékař konstatoval jako příčinu úmrtí předávkování drogami. Soudní pitva souvislost úmrtí se zákrokem policistů vyloučila.
-
Zatýkání uživatelů drog? Obecně jsou citlivější, zdravý člověk by to nejspíš přežil, vysvětluje primář
Užívání drog člověku podlomí zdraví a případná stresující situace pro něj může skončit tragicky. Podle primáře kardiologického oddělení Petra Neužila to může platit i v případě policejního zásahu.
-
Kleknutím na šíji se agresor neudusí, tvrdí instruktor. Záchranář upozorňuje na rizikové faktory požití drog
Použití násilí je pravomocí policie, která je definovaná zákonem o policii. Síla zákroku bezpečnostních složek by se ale měla řídit nastalou situací.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.