Vyšetřete smrt Roma po policejním zákroku v Teplicích, vyzvala Česko Rada Evropy
Rada Evropy vyzývá k bezodkladnému, důkladnému a nezávislému vyšetření smrti Roma v Teplicích po policejním zákroku. Uvedl to ve středečním tiskovém prohlášení mluvčí generálního tajemníka Rady Evropy. Podle mezinárodní organizace jsou záběry z incidentu znepokojující a vyvolávají mnoho otázek „ohledně okolností tohoto tragického incidentu“.
„Romové jsou největší evropskou menšinou,“ připomněl mluvčí generálního tajemníka Rady Evropy v prohlášení. A dodal, že organizace hraje dlouhodobě roli při ochraně Romů před diskriminací.
Teplická policie v sobotu zasahovala proti mladíkovi pod vlivem drog, který měl být agresivní, poškrábat je a pokousat.
Při zákroku mu policisté klečeli na nohou, ramenech a na krku. Muž po několika minutách ztratil vědomí a později při převozu do nemocnice v sanitce zemřel.
Zásah, jehož část zachytilo video zveřejněné na sociálních sítích, vzbudilo vlnu nevole a kritiky. Ze záběrů je patrné varování lidí, kteří upozorňují, že policisté muže dusí.
Lékař konstatoval jako příčinu úmrtí předávkování drogami, což následně potvrdila i soudní pitva. Podle mluvčího ústeckých policistů Daniela Vítka okolnosti případu prošetřují kriminalisté i pracovníci odboru vnitřní kontroly.
Zasahujících policistů se již v pondělí zastal ministr vnitra Jan Hamáček z ČSSD, který jim vyjádřil podporu. „Pokud někdo pod vlivem návykových látek porušuje zákon, musí počítat s tím, že policie zasáhne. Hlavně díky práci policistů a policistek jsme v první desítce nejbezpečnějších zemí světa,“ napsal na twitteru. Ve středu pak svou podporu zopakoval.
Na místě, kde policie proti muži zasahovala, se v úterý sešlo podle policejní mluvčí 120 lidí k uctění památky.
Sobotního incidentu v Teplicích si všímá i britský The Guardian. A stejně jako organizace Romea zmiňuje přirovnání k případu George Floyda. Ten zemřel loni v květnu v americkém Minneapolisu poté, co mu policista Derek Chauvin při zatýkání 9,5 minuty klečel na krku, i když si Floyd stěžoval, že nemůže dýchat.
Mohlo by vás zajímat
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Policisté uzavřeli případ zapomenuté zbraně ve Sněmovně. Podle nich šlo o přestupek
-
Gudas: Hokej je tvrdý, ale nebezpečných střetů ubývá. Je lepší dostat strom než udělat plameňáka
-
Hrozbu abolice jsem si nosil v hlavě, ale přesto jsem musel fungovat, říká žalobce elitních vojáků
-
Brazilská policie rozkryla ‚továrnu‘ na ruské špiony. Skrze právní kličku získávali autentické dokumenty