Vir Locky si bere jako rukojmí i české počítače. Za odblokování žádá výkupné

4. březen 2016

Do desítek počítačů v Česku se dostal vyděračský vir Locky. Upozornily na to dnešní Lidové noviny. Locky zablokuje uživateli počítač a data si vezme jako rukojmí. Následně požaduje zaplacení výkupného, což může být až 10 tisíc korun. Každý den se po celém světě nakazí zhruba 90 tisíc počítačů.

Vir se do počítače může dostat, když si uživatel stáhne infikovanou přílohu z neznámého e-mailu nebo zavirovaný soubor, třeba film, hru nebo hudbu, z ilegální webové stránky.

„Dostanete e-mail, ve kterém je nějaká akutní zpráva, třeba honem si to přečtěte nebo přijde exekutor nebo zaplatíte pokutu. Uživatel je pod tlakem vmanipulován do něčeho, co by normálně neudělal, což je otevření přílohy,“ přibližuje šéfredaktor serveru ROOT.cz Petr Krčmář.

„Příloha zařídí to, že se virus stáhne z nějakého serveru, nainstaluje se a neštěstí je dokonáno. Na pozadí dojde k zašifrování prakticky všech souborů a pak se objeví instrukce, co máte dělat, jak zaplatit a jak se k datům dostat zpět,“ dodává Krčmář.

Škodlivý program se ale také může automaticky stáhnout z infikované webové stránky, která je stará a neaktualizovaná nebo ji napadli hackeři.

Navíc ani po zaplacení dané částky si uživatel nemůže být jistý, že přístup k počítači opět získá. Důležité je proto svá data vždy zálohovat na média mimo počítač a pravidelně aktualizovat software.

„Aktualizovat operační systém, prohlížeč, veškerý software včetně třeba čtečky PDF souborů. Nenavštěvovat nějaké podezřelé stránky, ale také to není pravidlem. Stává se, že se napadne i běžný web. Teoreticky web Českého rozhlasu se může dostat pod nějaký útok a virus se odtamtud může šířit,“ uzavírá Petr Krčmář.

Locky patří do skupiny virů ransomware (anglické slovo ransom znamená výkupné). Škodlivý počítačový program zašifruje soubory na pevném disku i připojených harddiscích, data si tak vezme jako rukojmí. Následně požaduje po uživateli zaplacení výkupného.

Čtěte také

autoři: lov , ako
Spustit audio