V řadách IS bojují stovky radikálů z Kosova. Místní duchovní viní Saúdy i Evropu
V přepočtu na obyvatele pochází nejvíce evropských bojovníků radikální organizace Islámský stát z Kosova. Tamní Albánci přitom patří k nejumírněnějším muslimům na světě. Na vině je ale podle kosovských duchovních jak tíživá ekonomická situace, tak i snaha zejména saúdských wahhábistů co nejvíce rozšířit radikální názory nejen na Balkáně, ale v celé Evropě.
Nad starobylým Prizrenem se nese hlas muezzina svolávající věřící k modlitbě. Mešita Mustafa Paši je ale poloprázdná, což jen svědčí o vztahu kosovských Albánců k víře. Mnohem rušnější je tak zdejší pěší zóna plná hlavně mladých lidí.
Spolu s imámem se modlí asi dvacet mužů, v patře pak jediná žena. Muslimy s plnovousem byste tu ovšem hledali marně, však je také imám kritizuje při každé páteční bohoslužbě.
„Víte, do Sýrie a Iráku už odešlo bojovat přes 300 kosovských Albánců a to nás v přepočtu na obyvatele řadí na nelichotivé 4. místo na světě. Na vině je ale i stát, protože tomuto problému nevěnoval pozornost,“ je přesvědčený šéf nezávislého Svazu muslimů v Kosovu imám Idriz Bilalli.
„Hned po válce se totiž do Kosova nahrnulo mnoho nevládních organizací, které ale ve skutečnosti financovaly teroristy a šíření radikálního islámu - wahábbismu,“ vysvětluje imám.
Jednou z těchto organizací je třeba i Saúdská společná komise pomoci Kosovu a Čečensku kontrolovaná saúdským ministrem vnitra. To už ale sedíme v jedné z kaváren, kam chodí jak islámští, tak i katoličtí duchovní. Na čaj i na kávu.
'Evropa zavírala oči'
„Mladí tu těžko shánějí práci, a když jim boháči z Perského zálivu nabídnou peníze, které by jinak nedostali, no tak se nechají obalamutit a jdou do Sýrie nebo do Iráku,“ říká římskokatolický kněz Shan Zefi, který ale stejně jako Idriz Bilalli dává vinu i mezinárodnímu společenství.
„Jak mohla Evropa, jak mohly jednotky KFOR tak dlouho zavírat oči? Vždyť to všichni viděli, jak tu teroristé běhali po lesích a cvičili. No a teď se diví a neví, co s tím,“ rozhodí rukama.
Venku se mezitím rozezněly zvony z katolické katedrály stojící, jen co by kamenem dohodil od mešity či pravoslavného chrámu. V úzkých uličkách se procházejí turisté i místní.
A ani jedna kosovská Albánka nemá pokrývku hlavy, všechny jsou prostovlasé a v létě chodí v kraťasech a krátkých tričkách. Nedaleko odtud také muslimští vinaři dělají velmi dobré víno a pálenku, rakiji.
Přesto se bohatým Saúdům, ale třeba také Turkům podařilo zasít sémě nenávisti, když financovali stavbu mešit v sebemenší kosovské obci a podporovali radikální duchovní. Podle imáma Idrize Bilalliho tak existuje jediná obrana.
„Všichni imámové z naší oblasti, z 37 mešit, jsme se dali dohromady a domluvili se, že těmhle radikálům nedáme šanci! Že je okamžitě nahlásíme a tak by to mělo být v celém Kosovu a v celé Evropě. Salafisté a wahábbisté jsou pro nás i pro vás tou největší hrozbou,“ uzavírá imám Idriz Bilalli.