V Praze je vystaven Budyšínský rukopis a Kodex vyšehradský
V Praze jsou dnes a v neděli vystaveny dva unikátní středověké rukopisy, které patří k největším pokladům českého písemnictví a českých sbírek. V Jízdárně Pražského hradu lidé uvidí Budyšínský rukopis, nejstarší zachovanou verzi Kosmovy kroniky z přelomu 12. a 13. století. V Klementinu je vystaven Kodex vyšehradský, románský rukopis, který popisuje korunovaci knížete Vratislava II. prvním českým králem.
Odborníci dokonce považují Kodex vyšehradský za památku srovnatelnou s korunovačními klenoty. Vznikl v roce 1085 v některém z českých benediktinských klášterů u příležitosti korunovace prvního českého krále.
Jeho kulturní hodnota je podle ředitele Národní knihovny Tomáše Böhma nevyčíslitelná.
„Kníže Vratislav II. byl v roce 1086 korunován na krále Vratislava I. a u té příležitosti obdržel tento rukopis. V tomto rukopisu je víceméně popsána korunovace, jak má probíhat,“ přibližuje hodnotu rukopisu Tomáš Böhm.
„Je bohatě iluminovaný, vykládaný zlatem. Je to evangelistář, neboli výběr z evangelií,“ popisuje kodex šéfka odboru historických fondů Národní knihovny Miroslava Hejnová.
Tisíc let starý rukopis vyžaduje speciální zacházení, umístěný je proto ve speciální trezorové vitríně za dva miliony korun.
Rukopis ležel v trezorové místnosti Klementina až do poslední chvíle. Ve speciální bedně byl vynesen v půl sedmé ráno. Teprve v kapli byl opatrně vsunut do vitríny.
V Zrcadlové kapli pražského Klementina je vystavený dnes od 7 do 20 hodin a v neděli od 7 do 19 hodin. Vstup je zdarma.
Budyšínský rukopis je latinským textem, ve kterém se poprvé objevuje pověst o praotci Čechovi nebo o kněžně Libuši.
„Buď je Budyšínský rukopis přepisem podle Kosmova originálu, anebo je to přepis podle nějaké jiné verze. Toto přesně určit neumíme, ale jedná se skutečně o nejstarší známý zachovaný rukopis časově vzdálený přibližně sto let od vzniku originálu,“ říká kurátor výstavy Petr Pavelec.
Rukopis doplní na Pražském hradě výstavu Hrady a zámky objevované a opěvované. Ukazuje přes šest stovek nejcennějších exponátů z českých státních památek.