V Evropě sílí poptávka po elektromobilech. Nejvíce se jich prodá v Norsku
V Evropě rapidně vzrostl zájem o vozidla s alternativním pohonem. Jen od začátku letošního roku si jich zaregistrovalo téměř půl milionu řidičů. V mnoha státech už fungují různé tipy dotací. Naše vláda dnes schvaluje plán čisté mobility. Ten by měl podle náměstka pro řízení sekce průmyslu Eduarda Muřického více podporovat koupi ekologického vozidla.
„Počítáme s podporou elektromobilů s tím, že by byl hrazen jenom rozdíl mezi pořízením klasického vozu a vozu na elektřinu. A tento rozdíl by byl alespoň částečně dotován.“ Ministerstvo plánuje také investovat nemalé peníze do výstavby infrastruktury. Například dobíjecích stanic pro elektromobily je u nás stále nedostatek.
„U nás ta infrastruktura není až tak špatná v porovnání s východními zeměmi jako je Maďarsko nebo Polsko. Není to zatím ideální stav, ale neustále se to vyvíjí, stejně jako elektromobilita jako celek,“ potvrzuje šéfredaktor serveru hybrid.cz Jan Horčík.
Koupili by si Češi elektromobil? Zeptali jsme se lidí v Praze na Proseku. „Já klidně, ale až ty baterky nebudou tak drahé. Ale známí mají hybridní auto, takže jezdí zásadně na elektřinu.“
„Tak to bych asi nechtěl. Jsem zastánce klasických motorů.“
„Až to tady bude připravené na to, aby se dalo dobíjet, tak do Prahy dobré. Ale kdybych chtěl jet třeba do Českých Budějovic, tak asi nic moc.“
V Evropě vede Norsko
Na českých silnicích proto stále převládají z alternativních pohonů hlavně vozidla na LPG, nebo na stlačený zemní plyn. Nejvíce elektromobilů se podle Jana Horčíka ze serveru Hybrid.cz prodá v Norsku. „Norsko má zavedenu velmi vysokou daň na nákup spalovacích vozidel, ale u elektromobilů to neexistuje. Takže pro Nora je mnohem výhodnější, koupit si elektrické auto, elektromobil.“
I přes některé problémy u nás zájem o vozidla s alternativním pohonem roste. Jednou z hlavních bariér elektromobility zůstává vysoká cena. Srazit by ji mohli právě plánované dotace.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.