U smrti je důležitý moment smíření, říká ředitel hospice

3. říjen 2018

Umírání. Slovo, o kterém nechce řada lidí vůbec slyšet. Ale nakonec to všechny čeká. Hospicové hnutí se snaží ten samotný odchod zmírnit, zlepšit.

Hostem Hely Dvořákové byl ředitel Domácího hospice Vysočina Petr Hladík.

„Smrt se snažíme vytěsnit. Každého z nás to čeká, nikdo se tam ale logicky nehrne. Řada lidí umírá tak nějak v anonymitě, v nějakém zdravotnickém zařízení, i to je důsledek toho, že jsme to vystrčili pryč,“ řekl Petr Hladík.

Domácí prostředí

Domácí hospicové péče spočívá v pomoci rodině, která má mezi sebou umírajícího člověka. „Asi nejde o to naučit se umírat, to ne, ale spíš vytvořit podmínky pro toho samotného člověka a také jeho rodinu, která nese tu zátěž s ním. Naším úkolem je provézt toho člověka do okamžiku smíření.“

Krásné umírání

Umírání s sebou nese řadu emocí, úvah a situací, které nelze předem plánovat. „Kolikrát se stane, že přijedou naši kolegové z přímé péče a říkají: to umírání bylo tak krásné, rodina se semknula dohromady. Dokázali si odpustit křivdy.“

Jakou roli v tom hraje víra rodiny a umírajícího v boha? „Na to se nedá takto odpovědět. Důležité je asi to smíření.“

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.