Tour de France na koloběžce? Sen se stává skutečností

25. červen 2013

Sny se mají plnit. To si řekla šestice mužů, která propadla kouzlu koloběžek. Právě dnes se vydávají za snem vskutku nemalým – zdolat na koloběžce celou trať legendárního Tour de France. Kroutíte hlavou a říkáte, že je to nemožné? Potom s námi každý den sledujte tento ojedinělý pokus a dozvíte se o úspěších a úskalích borců na trase jako první. Startují už v pátek 28. června – fanděte s námi!

Dnes opouští svou domovinu tým čtyř Čechů, Fina a Holanďana s jedním cílem. Tím není nic menšího než ujet slavnou Tour de France za stejný počet dní – na koloběžce. Mise šesti statečných začíná už tento pátek na Korsice, tedy den před zahájením stého ročníku závodu. Pokud vše dobře dopadne, skončí 20. července pod Vítězným obloukem v Paříži na Champs-Élysées.

Šest sportovců se neobejde bez podpůrného týmu. Profesionální zázemí jim vytvoří tři vozidla se šestičlenným týmem – jedno auto s kuchařem bude vždy čekat v kempu s připraveným jídlem a dvě s mechanikem, fyzioterapeutem, překladatelkou a dalšími budou přímo na trati.

Závod jen pro otrlé

Trasa jubilejního ročníku nejslavnějšího cyklistického závodu má 21 etap, je dlouhá 3479 km a vede od Korsiky přes Alpy až do Paříže. Každou jeho část pojede náš tým vždy den před samotnou Tour a některé úseky jsou skutečně vražedné.

Michal Kulka a Václav Liška ve studiu Radiožurnálu

Na rozdíl od cyklistů, kteří „dají“ jednu etapu v průměru za pět hodin, koloběžkáři budou na nohou odhadem deset až sedmnáct hodin denně! Netradiční předjezdci cyklistického pelotonu se ale nebojí, že by je kola mohla dohnat, setkání s nimi s úsměvem plánují až na konci v Paříži.

Redaktoři Radiožurnálu budou denně přinášet telefonické rozhovory s některým z jezdců a zprostředkují tak autentické pocity z jízdy. Členy výpravy čeká extrémní sportovní výkon.

Jste zvědaví, jak takovou zátěž budou zvládat a jestli všichni dojedou až do cíle? Poslouchejte vysílání Radiožurnálu a dozvíte se nejen to, jak se dá na stupátku se dvěma koly překonat až dvanáctiprocentní převýšení v horách nebo ujet více jak 240 kilometrů na jeden zátah.

Koloběžka dávno není jen hračka

Tour de France na koloběžkách neboli projekt Kick France 2013 ale není „jen“ zajímavým experimentem. Nemenším cílem party nadšenců je propagovat tento sport široké veřejnosti.

Koloběžka pro mnohé z nás znamená jen nostalgickou vzpomínku na dětství. Také jste na ní jezdili a vybavujete si tu svoji? Jenže z dětské zábavy se vyvinul regulérní sport se vším všudy – profesionálním vybavením, tvrdým tréninkem i svými šampionáty. Sportovní koloběžka, jak vypadá dnes, navíc jen vzdáleně připomíná to, na čem jsme kdysi jezdili jako malí.

Tour de France na koloběžce 2013

A proč pánové pokládají koloběh za tak přitažlivý? Určitě je podle nich zdravější než kolo, protože zapojuje celé tělo a při správné technice jízdy a nastavení koloběžky nezatěžuje tolik klouby jako třeba běh.

Jak tedy dopadne podle mnohých šílený plán šesti kamarádů, bývalých atletů Václava Lišky, Jaromíra Odvárky, Jana Vláška, Michala Kulky a Fina Alpa Kussista a Holanďana Rene Koeninga? Jak se trať podepíše na psychice a fyzičce celé party? Dá se zdolat Tour de France na koloběžce?

Zatím nikdo z nás nezná odpověď. Už brzy ale zjistíme, zda je taková zátěž v lidských silách. Sledujte tvrdý boj koloběžkářů s námi – každý den na Radiožurnálu!

Spustit audio