Tolkienův Hobit vyšel poprvé před 76 lety. První filmová adaptace vznikla v Československu

21. září 2013

Kniha Hobit, aneb, Cesta tam a zase zpátky anglického spisovatele Johna Ronalda Reuela Tolkiena dnes slaví 76. narozeniny. Vůbec poprvé knížku zfilmovali v roce 1966 v Československu.

Kniha vyšla poprvé v roce 1937. První věta ale autora napadla o několik let dříve, údajně při opravování školních testů. A jak později sám popsal, kniha se psala sama.

„Celého mě to pohltilo. Jak Bilbo opustil dveře své nory a vydal se do světa, tak už jsem neměl moc vliv na to, co se děje,“ řekl John Ronald Reuel Tolkien.

„Kraj, to jsou vzpomínky na mé dětství, dům mé babičky, kopce ve střední Anglii a i hobiti vlastně představují typické Angličany,“ vysvětloval po letech svou inspiraci.

Knížka je protkaná i řadou básní a písniček. Ne všechna poezie ale byla původně v angličtině. Tolkien, jako zkušený filolog, do svých knih vymýšlel zcela nové jazyky. V tomto případě elfštinu.

Kromě rozhlasové inscenace BBC existuje i nahrávka autorského čtení Hobita z roku 1952. Vůbec první filmová adaptace Hobita vznikla v roce 1966 v Československu.

Na asi 12minutovém animovaném filmu se podílel Adolf Born. A přestože šlo o zakázku pro Američany, příběh se značně odlišuje od původní předlohy. Například na cestu se s Bilbem vydají jen tři další postavy - strážný, generál Thorin Oakenshield a princezna Míka Milovaná.

John Ronald Tolkien

Hobit se vydává nepřetržitě od svého prvního vstupu na trh a spolu s Pánem prstenů dosáhl mezinárodní slávy a téměř legendárního postavení na poli sci-fi. Tolkien to tušil ještě během svého života:

„Obávám se, že nemám na výběr. Určitě to bude jen díky mým knihám. Že jsem byl profesor, lingvista a filolog, to si za pár let nevzpomene vůbec nikdo.“

Martin Freeman ve filmu Hobit: Neočekávaná cesta
autor: obo
Spustit audio