Tisíce poutníků dorazily do Staré Boleslavi na oslavy dne české státnosti

28. září 2015
Zprávy

Stará Boleslav u Prahy se od rána zaplňuje poutníky, kteří dorazili na Národní svatováclavskou pouť. Odkaz světce a patrona země, svatého Václava, který byl v tomto městě před 1080 lety zavražděn, si připomínají lidé zejména na Mariánském náměstí. Tam proběhla tradiční poutní mše, kterou vedl plzeňský biskup František Radkovský, kazatelem byl pražský arcibiskup, kardinál Dominik Duka.

V centru Staré Boleslavi jsou davy poutníků. Kardinál Dominik Duka při mši zmínil problém uprchlíků. Podle něj je k situaci potřeba přistupovat se soucitem, ale i s rozumem.

„Chceme-li jim pomoci a zachránit to, co naše civilizace budovala po 50 generací našich předků, musíme spolu v rozumné věcnosti a soucitu usilovat o nastolení míru,“ prohlásil Duka.

Problémy v jejich zemích je podle Duky nutné urychleně řešit, a to i za cenu použití mezinárodních sil.

Plzeňský biskup František Radkovský vzpomenul Jana Husa, jehož smrt před 600 lety označil za tragickou.

„Poutníci se teď rozcházejí po městě, míří k oběma místním chrámům,“ hlásila v poledne reportérka Kateřina Havránková.

Už v pět hodin ráno došel do Staré Boleslavi pěšky poutník Petr Kopecký:

„Hlavní skupina vyrazila z Nymburka, já jsem se připojil v Kostomlatech, což je asi 33 kilometrů. Vyrazili jsme včera v osm hodin večer. Celou noc nás provázel měsíc, který se pak zatměl. Do Staré Boleslavi jsme dorazili v pět hodin ráno.“

Čtěte také

Desítky dalších lidí pak přijely už po šesté hodině ráno na první mši. Například manželé Eva a Ivan:

„My to pojímáme tak, že když nejsme schopni vstát tak, abychom sem doputovali pěšky, tak alespoň autem na půl sedmou. Svatý Václav šel také na mši do kostela ráno, když byl zavražděn. Chceme ho uctít i tímto způsobem."

Na Národní svatováclavskou pouť do Staré Boleslavi dorazily davy poutníků

Jedním z letošních témat poutní slavnosti při příležitosti svatováclavského svátku je uprchlická krize, k níž se nedávno vyjádřil i papež František, když vyzval katolické farnosti, aby přijaly jednu uprchlickou rodinu jako gesto solidarity.

Reagovala na ni také česká katolická církev spuštěním databáze shromažďující nabídky pomoci migrantům.


Národní svatováclavskou pouť obnovila v roce 2003 římskokatolická církev. Při své návštěvě v roce 2009 na ni zavítal nyní už bývalý papež Benedikt XVI. Tehdy na akci dorazilo 50 000 lidí. Ve Staré Boleslavi se vedle duchovního programu konají koncerty a tradiční pouťové zábavy.

Dalším, na co chce pouť upozornit, je krize na Ukrajině, která se teď dostala poněkud do pozadí. Do Staré Boleslavi mají dorazit i vysocí představitelé pravoslavné církve z několika ukrajinských oblastí.

Po skončení bohoslužby byla v kryptě sv. Kosmy a Damiána v bazilice sv. Václava vystavena lebka sv. Václava, kterou včera převezl v prezidentské koloně probošt staroboleslavské kolegiátní kapituly Libor Bulín. Podle něj se lebky nikdy nikdo nedotýká.

„Lebka je tradičně upevněna na podstavci, který je vložen do dřevěného podnosu a překrývá ho schrána,“ popisuje Bulín.

Kněží nesou lebku svatého Václava

O relikvii je mezi návštěvníky velký zájem. „Před bazilikou svatého Václava stojí několik desítek metrů dlouhá fronta lidí, kteří si přejí vidět ostatky svatého Václava na vlastní oči. Čas mají návštěvníci zhruba do půl páté, kolem 17. hodiny pak lebku prezidentská kolona odveze zpět do Prahy,“ upřesňuje reportérka.

Po 13. hodině začal i světský program poutě. K vidění je vystoupení kejklířů, hrají kapely a soubory středověké hudby. V 17 hodin zazní v chrámu Nanebevzetí Panny Marie chrámový koncert, na náměstí pak v podvečer zahraje skupina Poutníci a zazpívá Marta Kubišová.

„Počasí přeje, svítí tu sluníčko a je teplo. Vypadá to na podařené sváteční odpoledne,“ dodává Kateřina Havránková.

Plzeňský biskup František Radkovský naslouchá slovům pražského arcibiskupa kardinála Dominika Duky

Stará Boleslav je nejstarším českým poutním místem spojeným se svatováclavskou tradicí i mariánským kultem. Tradičně se tam 28. září u příležitosti svátku svatého Václava scházejí tisíce věřících.

Poutní místo chce církev do budoucna výrazně pozvednout. Plánuje, že opraví kostely Nanebevzetí Panny Marie a svatého Václava a vytvoří ve městě kulturní centrum s pivovarem. Kardinál Dominik Duka věří, že do města díky tomu přijdou další tisíce poutníků a turistů.

„Nemůže být občan této země, aby se vyhnul katedrále a svatému Václavovi. Tak jako nemůže být občan zeměkoule, který by neklopýtl o Ježíše Krista, o jeho zásady. V tomto smyslu je Stará Boleslav naší historií,“ vysvětluje Duka.

autoři: tby , fir , Kateřina Havránková
Spustit audio