Studovat na VŠ kombinaci oborů je žádoucí. A romistika je pro dvouobor skvělou volbou
Romistika je obor zaměřený na studium jazyka, historie a kultury Romů v Česku i zahraničí. Studovat ji lze na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Přihlášky se podávají do konce února.
Do konce února 2021 je možné podat prihlášku ke studiu na některý z oborů na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, včetně romistiky. Tu lze studovat samostatně, ale rovněž kombinovaně se všemi obory na FF UK, které takovou kombinaci samy umožňují – a takových je naprostá většina.
Potenciál romistiky coby součásti kombinovaného studia potvrzují výrazné osobnosti profilových oborů Filozofické fakulty Univerzity Karlovy.
„Někteří pedagogové Ústavu obecné lingvistiky se romštinou zabývají a mezi oběma obory existuje čilá spolupráce, často na projektech, do kterých se mohou zapojit i studenti,“ říká současný ředitel Ústavu obecné lingvistiky Viktor Elšík. „Výzkum romštiny přináší obecné lingvistice cenné podněty, například v oblasti jazykového kontaktu.“
Matěj Spurný, který přednáší na Ústavu hospodářských a sociálních dějin FF UK, vidí v propojení studia romistiky a historie velký potenciál. „Romistika je jedním z oborů zásadních pro porozumění sociální dynamice na území českých zemí i širšího středoevropského prostoru. Absolventi, kteří mají detailní vhled do romské kultury a zároveň budou její minulost umět dobře historizovat, mají velký potenciál v budoucnu přispět k reflexi moderních dějin naší části Evropy.“
Romistika je na FF UK součástí Katedry středoevropských studií – další možnosti kombinace nabízejí i další specializace katedry, tedy hungaristika, polonistika a slovakistika. „Na území bývalých Uher žila a žije nejpočetnější romská menšina ve střední Evropě. Dlouholeté kontakty přirozeně vzájemně ovlivňovaly vývoj romského i maďarského jazyka, jakož i kultury obecně,“ shrnuje početné spojnice hungarista a překladatel Evžen Gál. „V kombinaci romistiky a hungaristiky není nouze o velmi vzrušující, zajímavé a důležité otázky v oblastech lingvistického, literárního, historického i sociologického výzkumu.“
Studium romistiky je mimo jiné prostorem pro setkávání romských a neromských studentů, rodilých mluvčích romštiny i lidí, který se jazyk teprve učí. Studentům nabízí nové pohledy na svět a společnost, ve které žijí. Změna perspektivy a inspirace, které přináší, jsou právě tím, co napomáhá nejen rozvoji jednotlivých vědeckých oborů a disciplín obecně, ale co je významným přínosem právě pro studenty a jejich další profesní i osobní rozvoj a uplatnění.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka