Stavět nový Libeňský most? Praha si žádné podprůměrné dílo nezaslouží, upozorňuje Zdeněk Lukeš

25. duben 2018

Libeňský most je zcela mimořádná a kvalitní architektura, která bezesporu stojí za to, aby byla zachována. Takový je názor historika architektury Zdeňka Lukeše, vedení města se na věc dívá jinak – most je v tak špatném technickém stavu, že nejde opravit. A tak ho chce zbourat a postavit nový.

„Některé části mostu jsou skutečně v tak špatném technickém stavu, že nejdou opravit,“ připouští Zdeněk Lukeš ve Dvaceti minutách Radiožurnálu. Tyto partie jsou ale v částech mostu, které nevedou nad řekou, ale nad ostrovem, a šly by nahradit za kopie.

Ta nejkrásnější část mostu, tedy segmentové oblouky nad Vltavou, jsou podle něj v mnohem zachovalejším stavu a bylo by možné provést opravu.

Stavba nového mostu by navíc přinesla spoustu dalších komplikací a nákladů, o kterých se příliš nemluví. „Nejdřív musíte vedle postavit provizorní most,“ říká s tím, že k tomu je potřeba vykoupit pozemky na obou březích. Jenom stavba provizorního mostu by tak podle něj mohla stát řádově stovky milionů korun.


Měli bychom mít úctu k tomu, co jsme zdědili, a nehledat snadná řešení. Zdeněk Lukeš.

A pokud by se město opravdu rozhodlo most zbourat, tak existují různé možnosti. První z nich je udělat materiálovou a tvarovou kopii s tím, že skryté detaily mohou být řešeny modernějšími technologiemi.

Druhá možnost je postavit soudobou konstrukci, pak je ale podle něj třeba se ptát, proč by na takou stavbu neměla být vypsána architektonická soutěž. To sice celý proces prodlouží, stavět něco rychle bez soutěže ale Lukeš považuje za velkou chybu.

„Pak může vzniknout nějaké průměrné nebo podprůměrné dílo, a to si myslím, že si Praha nezaslouží,“ uzavírá.

autoři: mba , prh
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Tohle není povídání na dobrou noc, k zamyšlení určitě.

moderátor Jan Pokorný

tata.jpg

Tata a jeho syn

Koupit

Autorské povídky známého divadelníka a spisovatele A. G. v jeho vlastním podání. Tata a jeho syn je sbírkou úsměvných příběhů na motivy skutečných událostí, ovšem ve skutečných kulisách a především ve skutečné době.