Stany pro uprchlíky před pražským KACPU jsou v pořádku, zaznělo po návštěvě místostarosty Prahy 9

26. duben 2022

Provoz ve stanech pro nouzové přenocování uprchlíků z Ukrajiny u Krajského asistenčního centra pro uprchlíky (KACPU) v pražských Vysočanech je v pořádku. Alespoň tak se k situaci vyjádřil místostarosta Prahy 9 Adam Vážanský (ODS), který místo v pondělí 25. dubna navštívil. 

Čtěte také

Starosta Prahy 9, Tomáš Portlík (ODS), předtím sdělil, že vedení Prahy 9 žádá magistrát, aby stany u centra, v nichž jsou ubytováváni ukrajinští Romové, odstranil. V okolí stanů se podle starosty objevovaly problémy. Vážanský označil Portlíkovy výroky za nedorozumění. Podle Vážanského mluvil starosta o stanech, které už byly v minulých dnech odstraněny.

„Ředitel pražských hasičů Luděk Prudil přivítal místostarostu Prahy 9 Vážanského, ukázal mu stany nouzového ubytování a žádná výtka nezazněla," řekl ČTK mluvčí pražských hasičů Martin Kavka. Hasiči se podílejí na fungování KACPU. Stany jsou podle Kavky určeny pro nouzové krátkodobé ubytování, jsou vytápěné a jsou v nich lehátka i sociální zařízení. Dříve byly u centra také stany, fungující jako čekárny, ve kterých uprchlíci podle Kavky nepřespávali. Právě tyto strany už byly odstraněny.

Portlíkovo vyjádření kritizoval i primátor Prahy Zdeněk Hřib (Piráti).

„Pan starosta Portlík nemluví pravdu. Přijde mi krajně nevhodné, že si dělá kampaň do komunálních voleb na neštěstí uprchlíků, převážně dětí a žen prchajících před válkou z Ukrajiny," uvedl. Dodal, že o umístění všech stanů byl Portlík jako starosta informován a hasiči pravidelně komunikují s radnicí Prahy 9.

Primátor doplnil, že nyní jsou u centra dva stany, které slouží jako čekárna zejména pro skupiny lidí, kteří mají dvojí občanství a prověření jejich nároku na azyl trvá déle. Bezpečnost na místě je podle něj zajištěna každodenním dohledem policie. „Samotné řešení situace romských uprchlíků je teď plně na ministerstvu vnitra, které celou situaci koordinuje s romskými neziskovými organizacemi. Ty ostatně působí i přímo v krajském asistenčním centru ve Vysočanech," zakončil primátor.

zdroj: ČTK
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.