Sportovec se zranění může vyhnout. Stačí dodržovat prevenci, říká uznávaný český neurolog
„Malí fotbalisté by měli hlavičkování nechat na později,” doporučuje v rozhovoru s Janem Pokorným uznávaný český neurolog a dlouholetý šéflékař i předseda zdravotní komise a výzkumného střediska FIFA Jiří Dvořák. V čem vlastně tkví podstata preventivních protiúrazových programů, které ve FIFA realizoval?
Jeho první počin ve světovém fotbale bylo, že v roce 1994 poslal Diega Maradonu domů za doping v průběhu mistrovství světa v USA. Během následujících dvaadvaceti let - do chvíle, než byl v loňském roce odvolaný - toho v rámci FIFA stihl víc než dost.
„Jsem rád, že jsem měl tu neuvěřitelnou možnost využít platformu FIFA pro prevenci a zlepšení zdraví. Můj slogan vždy byl: Medicína pro fotbal!” vzpomíná.
Během svého působení ve FIFA dosáhl mnoho. Můžete si na něj vzpomenout třeba vždy, když hráč dostane červenou kartu, když zaútočí protihráči loktem na hlavu. I to pochází z Dvořákovy lékařské dílny.
Jeho program srazil počet zranění na polovinu
Jeho program na prevenci zranění byl tak úspěšný, že pokračuje i po jeho odchodu z FIA. A nejen ve fotbale. „Třeba na Novém Zélandu ho nyní sponzorují pojišťovny,” podotýká.
Pavel Nedvěd dodržoval preventivní program každý den. A nikdy nebyl zraněný.JIŘÍ DVOŘÁK
Proč jsou vlastně jeho preventivní programy tak úspěšné? Ten nejrozšířenější se jmenuje se 11+. Zahrnuje jedenáct hráčů, jedenáct cvičení a kompletní rozcvičku těla, kterou by měli fotbalisté praktikovat dvakrát týdně. „Především u rekreačních fotbalistů se nám díky němu podařilo snížit zranění až o polovinu,” pochvaluje si Jiří Dvořák.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.