Spolu s Davidem Rathem si rozsudek vyslechne dalších deset obžalovaných
Bývalý hejtman David Rath a jeho spoluobvinění Petr Kott a Kateřina Pancová dostali podle vyšetřovatelů úplatky za 37 milionů korun. Stačilo jim k tomu sedm veřejných zakázek během necelého roku. Před soudem, který začíná tuto středu, tak kromě této trojice stane i osm dalších lidí, kteří jim měli úplatky dávat.
Jedná se o podnikatele, kteří buď vyhráli veřejné zakázky, ať už to byly stavební firmy či výrobci zdravotnické techniky, nebo ty, co tendry zprostředkovávali.
Nejzajímavější postavou je podnikatelka Ivana Salačová. Ta byla v celé kauze zapletena jako ředitelka dnes už přejmenované stavební firmy. Dávala úplatky, aby se mohla podílet na stavebních zakázkách jako subdodavatel.
Jako jediná to ale vyšetřovatelům přiznala a popsala tu chobotnici kolem veřejných zakázek. Kvůli tomu také v případu získala speciální postavení, stala se takzvanou spolupracující obviněnou a mohla by dostat nižší trest.
„Klientka se rozhodla vypovídat z toho důvodu, že jí byly kladeny za vinu určité skutečnosti, které pravdivé nebyly. V tomto směru bylo primárním důvodem ve výpovědi, abychom se k tomu nějakým způsobem vyjádřili a nadále nemlčeli,“ vysvětluje její advokát Vojtěch Veverka.
Advokát potvrdil, že jeho klientka bude vypovídat i před soudem. I když je Salačová nazývaná spolupracující obviněnou, ve skutečnosti je obžalovaná stejně jako všichni ostatní. Naše právo pouze termín spolupracující obžalovaná nezná.
Další aktéři se k obžalobě nevyjadřují, jediný, kdo mluví, je David Rath, který si měl přijít na 16 milionů korun a teď mu hrozí až dvanáct let. Na jednom ze svých dvou proslovů ve sněmovně, kdy poslanci rozhodovali o jeho vydání, se kromě sebe zastal i ostatních.
„Já jsem politik a šel jsem do toho boje s tím, že jsem v bitvě a můžu padnout. Ale odneslo to sedm dalších lidí, jejichž životy i kariéry jste zničili. Všichni mají děti, příbuzné, svůj život, který je díky vám zničený,“ nechal se slyšet Rath.
Zajímavý je i případ bývalého místopředsedy představenstva jednoho z největších dodavatelů zdravotnické techniky, společnosti PURO-KLIMA, Martina Jireše. Je obžalovaný kvůli zakázce na vybavení kladenské nemocnice, ve které měly být zaplaceny celkem čtyři miliony korun na úplatcích.
Čtrnáct dní po zatčení Davida Ratha tento muž vedení firmy opustil. Ještě předtím ale dostal podíl na ročním zisku firmy ve výši devíti milionů a čtyř set tisíc korun.