Společnost nedůvěry. Unikátní projekt odhaluje konspirace a dezinformace v Česku

Antimigrace v ČR: Příznivci dezinformátorů a SPD nám vyhrožovali a házeli exkrementy na dveře, vzpomíná ředitel organizace

Uprchlíci a lidé, kteří jim u nás pomáhají, čelí dezinformacím a hoaxům. Pracovníci z Organizace pro pomoc uprchlíkům a z Iniciativy Hlavák, kteří pomáhají nejen utečencům z Ukrajiny, ale i migrantům z Blízkého východu, dobře vědí, jak vypadají nenávistné komentáře na sociálních sítích i výhrůžky a slovní i fyzické napadání. Kdo za šířením nenávisti stojí? Poslechněte si dnešní díl o antimigraci.

Ivo s Veronikou pracují v Organizaci pro pomoc uprchlíkům. Často stávají v hlavní hale pražského hlavního nádraží, na sobě mají růžovou vestu, ukrajinskou vlajku, ale také nápis psaný cizím písmem. „Myslím, že je to v arabštině. My se totiž nezabýváme jenom ukrajinskou agendou, ale i agendou blízkovýchodní,“ vysvětluje Ivo.

Zmínky o sexuálním násilí

Bohužel za sebou mají dostatek incidentů, kdy na ně někdo útočil – ať už slovně, nebo fyzicky.

Čtěte také

„Časté byly zmínky o sexuálním násilí. Také padaly různé zmínky o zradách a že bychom měli být souzeni za velezradu a podobně,” říká Veronika a pokračuje: „Vesměs spousta konfrontací začíná nějakou sérií dotazů, hodně osobních dotazů týkajících se lidí, kterým pomáháme, probíhá ,testování‘, jestli si to tito lidé dostatečně zaslouží.

A dotazy směřují také na nás a na to, jak jak jsme v tématu vzdělaní, jak to, že máme čas tu být, čím se živíme apod. Největší dopad mají komentáře na naše tlumočníky.“

,Vím, kam chodí tvoje děti do školy‘

Na ulici Kovářova dříve sídlila kancelář Organizace pro pomoc uprchlíkům. I zde docházelo k útokům, pokračuje ředitel organizace Martin Rozumek.

„Dlouhou dobu jsme dostávali výhrůžky přes sociální sítě. Některé směřovaly i na naše rodiny, adresáti psali, že vědí, kam naše děti chodí do školy, a podobně.“ Podle slov Martina Rozumka bylo fyzických útoků naštěstí málo.

Čtěte také

„Dvakrát se nám stalo, že přišla obálka s nějakým bílým práškem s podivnou adresou z Ameriky. Policie tehdy uzavřela celou ulici, protože netušili, jestli v tom není jed. A pak jsme tady měli nápisy na dveřích a několikrát nám házeli exkrementy ke dveřím,“ říká ředitel.

Co to bylo za lidi a jaká byla jejich motivace? „Podle policie šlo velmi často o lidi, kteří byli ovlivněni dezinformátory nebo stranou SPD.

Později nám mnozí z nich – zřejmě na radu advokáta – psali omluvný dopis, kde se objevovalo, že se nechali zmanipulovat zprávami SPD a řetězovými e-maily. Takže si myslím, že zafungovaly hoaxy proti migrantům, muslimům a uprchlíkům, na které se chytají většinou starší lidé,“ dodává Rozumek.

Podle předsedy SPD Tomia Okamury hnutí nikdy nikoho k násilí nevyzývalo, naopak se prý on stal terčem výhrůžek smrtí.

Spustit audio