Sousedství Muzea Policie s kostelem na Karlově dokumentuje výstava Tolik let spolu

7. prosinec 2013
Křesťanský týdeník , Křesťanský týdeník

„Tolik let spolu“ – to je název výstavy, kterou můžete do konce ledna navštívit v Muzeu Policie na pražském Karlově v prostorách bývalého kláštera. Výstava mapuje několik desetiletí, kdy vedle sebe a spolu existuje Muzeum Policie a přilehlý kostel. Obě budovy leží mezi rušným Nuselským mostem a klidnou zónou nemocnic a vysokých škol.

Poutní místo na Karlově založil ve 14. století Karel IV. pro augustiniánský klášterní řád. Avšak v rámci josefinských reforem byl roku 1785 klášter i kostel zrušen a od té doby byly jejich osudy rozmanité. V roce 1960 byly prostory bývalého kláštera předány Ministerstvu vnitra, které v nich po čase zřídilo Muzeum Pohraniční stráže. To bylo roku 1973 přetvořeno v Muzeum SNB a vojsk. Za dob totality bylo sousedství takovéhoto muzea s kostelem paradoxní, ale po revoluci se vztahy začaly měnit, jak říká páter Jiří Svoboda, který je zhruba 20 let duchovním správcem kostela Nanebevzetí Panny Marie na Karlově:

„Za mé éry, když jsem sem přišel, tak už to bylo takové blýskání na lepší časy a to sluníčko je čím dál tím silnější.“

V čem konkrétně sluníčko ve vztahu mezi policií a církví sílí, vysvětluje plukovník Jiří Laňka, šéfinstruktor útvaru rychlého nasazení a trvalý jáhen pro pražskou arcidiecézi.

Plukovník Jiří Laňka, šéfinstruktor útvaru rychlého nasazení a trvalý jáhen pro pražskou arcidiecézi

„Tady na Karlově vzniklo jakési první duchovní centrum pro policisty, kdy jsme díky podpoře pana kardinála Dominika Duky a duchovního správce Karlova, pana doktora Jiřího Svobody, zde mohli zahájit pravidelné bohoslužby za bezpečí, kdy se modlíme za bezpečí naší země, za policisty, za hasiče a za všechny ty, kteří střeží právo v naší zemi.“

V Česku už je známa práce vojenských, vězeňských či nemocničních kaplanů, ale policie zatím takovouto duchovní podporu nemá. Situaci křesťanských policistů přibližuje plukovník Jiří Laňka.

„V současné době je tomu tak, že jedinou platformou, na které se křesťané můžou spolu nějakým způsobem scházet, je Křesťanská policejní asociace (www.kpacz.cz). To je občanské sdružení, které bylo založeno asi před dvěma a půl lety a v jeho rámci se setkávají křesťané všech denominací, protože je to organizace ekumenická. Společně se modlí, společně provádí různé aktivity, jako jsou poutě, výlety, pořádáme koncerty a další a další akce.“

Výstava „Tolik let spolu“ představuje veřejnosti neznámé dokumenty a předměty spojené s historií kláštera na Karlově. Plukovník Jiří Laňka o ní říká:

Výstava Tolik let spolu

„Tyto předměty pocházejí z depozitáře karlovského kostela, jedná se o liturgická oblečení, o nádoby a o další předměty liturgického použití, které jsou většinou z doby před druhým vatikánským koncilem, to znamená, že sloužily tridentské liturgii a v současné době se už nepoužívají. To znamená, že i když mnoho desítek let ležely v depozitáři, v zásuvkách, přesto jsou tak nádherné, by je lidé měli vidět.“

Kromě mešních rouch, nádherných soch a obrazů se návštěvníkům Karlova nabízí ještě něco navíc, jak říká otec Jiří Svoboda:

Barokní kasule zelená

„Když se to spojí s nedělí, tak od 14:45 se kostel otevře a ti, co přijdou, jsou uvedeni dovnitř a odborný průvodce je provede celým kostelem, podzemím i svatými schody.“

V podzemí kostela na Karlově je zajímavá Betlémská jeskyně.

„To jsou vůbec nejstarší pražské Jesle. Sochy Svaté Rodiny v životní velikosti, jsou to Jesle ještě starší než na Hradčanech u kapucínů. Ale je to jen Svatá Rodina, anděla nám ukradli.“

Výstavu „Tolik let spolu“ můžete v pražském Muzeu Policie navštívit do konce ledna.

Spustit audio